Dünya ve Türkiye’de ilaç sektörü


 

tayfun-uzbayÜsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay ilaç sektörü hakkında bilgi verdi.

Dünya ticaretinde ilaç çok önemli noktada,ilacın iki boyutu var. İlaç hem ticari bir ürün hem de sağlık açısından faydalı bir ürün. İlaç üretiminde son 10 yılda yüzde 100 büyüdüğünü görüyoruz. Bu pazarın ne kadarına ve kim sahip.

Bu pazarda en büyük söz sahibi ABD. ABD Japonya ile birlikte yüzde 48’ini karşılıyor, Çin ise 3. sırada, 4. sırada Almanya. İlaç pazar payı olarak ele alırsak Türkiye dünyanın 16. ilaç pazarı.

Türkiye’de bilimsel alt yapıya bakarsak, Türkiye’nin kendi ilacını üretmemesi için hiç bir sebep yok. Benim gördüğüm bioteknolojik ürünlere öncelik verilmiş durumda. Türkiye hükümet politikası olarak cari açığı azaltmak için bioteknoloji üretmesine öncelik verdi. Bu Türkiye’nin ilaç üretiyor anlamına gelmiyor, üretilen ürünleri yapmayı öğreniyor. Ancak yeni bir buluş ülkemizde üretilmiyor.

İlgili>>  Psikiyatrik İlaçlar Zararlı Mıdır?

İlaçların patent koruması olduğu için patenti olan ülke en çok kazanan ülke oluyor. Yeni bir ilacı patent koruması içinde pazarlamak bambaşka bir iş.

Bizim vizyonumuz Türkiye’nin kendi ilacını üretmesi. Japonya ve Amerika’nın risk aldılar ve sonunda başardılar, biz adım atmayı geciktirtikce zaman kaybına uğruyoruz. Biz uğraşsak ilaç başarısız olsak bile oraya kadar gidildiği için benim arkamdan başlayan kişi daha yukarıdan başlayacak. Üniversiteler var ancak bilim kültürünün oturması gerekiyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç