Dünya Siyasetinde Güç Dengeleri


Mithat BaydurÜsküdar Üniversitesi Siyaseti Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, dünyada olan olayların perde arkasını yorumladı.

Fransa Suudi Arabistan işbirliği

Suudi Arabistan’da rejim değiştikten sonra yeni gelen rejim daha agresif bir politika izlemeye başladı, bu Yemen’e karşı da böyle bölgede daha belirleyici bir aktör olacağı aşikar. Fransa ile Rusya ile olan bağlantıları var ama Suudlar ile birlikte Fransa’nın da bölgede etkinliğini artırma çabaları üzerinde durmak lazım.

Lozan görüşmesi sırasında Kürzo’nun İnönü ile olan görüşmeleri meşhurdur; Türkiye Musul ile ilgili beklentilerini gündeme getiriyor. Hep Musul Musul diyorsunuz ve Kirzo meşhur bastonunu sallayarak burnunuzun dibinde Suriye var orayla neden ilgilenmiyorsunuz diyor. O zamanda kurulacak yeni dünya düzeninde İngiltere başbakanı olarak kendi emperyal bir güç olarak rakibi Fransa’nın orada hakim olmasını istiyor. Bizim yekpare olarak gördüğü batı arasında ülkeler arasında ön plana çıkma yarışının tezahürüdür.

ABD yorgun
abd

2008’lerde Obama ile beraber değişen küresel politikalara bakmak lazım. Çok yorgundur ABD iki defa Irak’a gitmiştir başarısız olmuştur. İç kaynaklarını tüketmiştir. Bir tür resterasyon dönemidir Obama dönemi. Bir geri çekilme ve içerisini tamir etme dönemidir.

ABD son yıllarda küresel bir güç olarak dünyanın dört bir tarafında sürekli operasyon ve müdaheleler ile kendisinin ittifak içerisinde olduğu ülkeler vasıtasıyla müdahele etmek gerekirse de taşeron kullanarak savaş masraflarını azaltmak istiyor.

Nato’nun Rusya ile ilişkisi

2014 eylülündeki Galler zirvesi oldu orada bir takım yeni eylem planları hazırlanmıştı. Bir takım tatbikatlar yapılacak Estonya’da ve Bulgaristan’da yeni komuta açılacak. Polonya’da yeni Nato karargahı açılacak kararı alındı. Bunun ne anlama geldiğini değerlendirmek için Rusya’nın geçen baharda iş birliği bitirildi. Bununla kalmayıp Rusya’nın kendi askeri harcamalarına ve ordunun teçhizat bütçesi içerisinde kırk tane uluslararası baristik füze eklemesi de adeta tuz biber ekti.

İlgili>>  Işid'in Yeni Hedefi Türkiye Mi?

Nato genel sekreterini savunma masraflarını azaltmamız demesi çok anlamsız aslında dışarıya sızan haberlere göre iki katına kadar arttırılacağı anlaşılıyor. Bunu da gelen talepler çerçevesinde değerlendirdiklerini söylüyorlar.

Ermenistan’da zam protestosu

Ermenistan’da elektrik zamlarına protesto edildi çok çabuk geçiştirilecek bir olay değil. Ermenistan’da kafasının ve gönlünün penceresini dünyaya kapatmış gibi gözüküyor, ihracat kanalları kapalı. Ermenistan’a dış sermaye yatırımı gelmiyor, yabancıların dikkatini çekmiyor, ithalat ve döviz sıkıntıları var. Bütün bunların üzerine yüzde 7 civarında devalüasyon aldı aslına bu elektriği veren şirket ise Rus şirketi. Ama bu kadar masumhane görmemek lazım, büyüme alameti gösterilirse batı direktifleri doğrultusunda batı ile dirsek teması arttırmak yerine Rus mandası olan bir rejimde olabilir. Bu da Rusya’nın kendi hinterlantı içerisinde başka ülkelerin operosyonuna izin vermediğini gösteriyor. Rusya’nın da handikapı var dünya petrol ve doğalgaz ihracatçısı, petrol fiyatlarını zaman zaman indirip kaldırarak Rusya’yı terbiye etmeye çalışıyorlar.

Işid’in görevi ne?
ışid

Bir şeye inanmak zorunda değilsiniz, gelişmeleri kafanızda bir modele oturuyorsa o doğruya yakındır. Işid birden bire ortaya çıktı. Irak İslam Şam Devleti olarak Suriye’de iç kargaşalara sebep oldu. Öyle olmalıydı da o zaman ki Irak devlet başkanı Maliki’nin Rusya İran ilişkileri, Maliki Irak’ı, Esat Suriye’si, İran bir Şii üçgeni olmuştu. Suudi Arabistan, Katar gibi sunni devletler bundan rahatsızdı.

Arap baharının etkisi ile iş Suriye’ye geldi. Işid Suriye’de görevini tamamlayınca Irak’ı karıştırdı. İş tehlikeye varmaya başlayınca ABD destekledikleri Işid üzerine gitmeye başladı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç