Dünya Neden Döner?


Herkes dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü bilir fakat neden döner dünya?

Kuzey kutbundan bakarsak gezegenimiz saat yönünün tersine dönmektedir. Ekvator üzerindeki dönüş hızı saatte 1.600 km yi bulur. Atmosfer de dünya ile beraber döndüğü için biz dünyanın döndüğünü hissetmeyiz.

Gezegenimiz dev bir gaz ve toz bulutunun sıkışması ile meydana gelmiştir. Birbirini çeken parçacıklar sıkışıp yoğunlaştıkça bu yapı giderek artan hızlar ile dönmeye başlamış ve sonunda gezegenimiz haline gelmiştir.

Dönme etkisini buz pateninden biliyoruz. Buz üzerinde dönen patenciyi izlediğimizde görüyoruz ki önce yavaş yavaş dönmeye başlar. O sırada kolları açıktır. Sonra kollarını toplamaya başlar ve dönüşü de giderek hızlanır. Fizikçiler dönme kuvvetinin korunmasından bahsederler. Dünyamızın dönme sebebi de aynı fizik yasasıdır. Çünkü gezegenimizin oluşumu sırasında gaz ve toz bulutu sıkışmıştır, tıpkı patencinin kollarını toplaması gibi. Böylece gezegenimizin dönüş hızı da artmıştır.

İlgili>>  Yeni Bir Dünya Mı Kuruluyor?

Bundan 4 milyar yıl önce o zaman ki genç dünyamızın bir günü 14 saat sürüyordu. Yer kabuğunun iç katmanlarındaki sürtünme ve gelgit kuvvetleri gezenimizin dönüşünü frenledi ve dünya giderek yavaşladı. Günümüzden 400 milyon yıl önce kendi çevresindeki bir dönüşünü 22 saatte tamamlar hale geldi. Bu gün bu süre ise 24 saat.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç