Dünya Barışı Nasıl Sağlanır?


 

caner taslamanProf. Dr. Caner Taslaman‘a göre dünya barışını sağlamanın temel prensipleri.

Dünya barışının sağlanması uzun bir konudur, müslümanların bakış açısı kadar  kurumların düzenlenmesi ile ilgili olan bir durumdur. BM Güvenlik konseyinin beş daimi üyesi var. Buradaki 5 üyenin olup olmaması gerektiğini tartışmaya açmak lazım. Müslümanlar uluslararası kurumlara girmeleri ve daha aktif olması gerekir. Dünya siyasetinin içerisinde müslümanların bir parçası olması ve karar alma sürecinde müslümanların yer alması gerekmektedir.

Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde Almanya, Fransa’da örneğin bu ülkelerin siyasetinde müslümanların daha çok yer alması lazım. İnsanların kendini gerçekleştirmeleri bir yana siyasete katılımları da önemlidir.

Müslümanlar hem eğitimli olmaları hem de kendi ülkelerinin içerisindeki süreçlerinin bir parçası olmaları gerekir. Kendi ülkelerine ya da başka ülkelere haksızlık yapılmasını önleme açısından çok yararlı olacaktır. Ama dünyada barışın sağlanması çok basit bir şey değildir.

İlgili>>  Afganistan'da üniversite giriş sınavı

Dinler dünyevi menfaatlerin üzerinde bir hedef koyar. Her şeyden önce Allah’ın rızası ve ahiretteki aşkın hedefleri koyar. Dünyadaki savaşların büyük bir bölümü bu dünyadaki menfaatler içindir. Dolayısıyla dinler bu dünyadaki barışın tesis edilmesi içindir. Din adamları bu açıdan çok önemlidir ve mutlaka bu dünyadaki barışı tesis etmek için yararlanmamız lazımdır.

Dünyadaki barışın tesis edilmesi için ekonomik yapı için söylenecekler çok uzundur ve ayrıca bir konudur.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç