Drone Kaydı Nasıl Yapılır?


 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 22 Şubat 2016‘da yayınladığı talimat ile Türkiye’de drone kullananlar için kayıt zorunluluğu başladı. İnternet tabanlı kayıt sistemine adım adım drone kaydını inceleyelim.

Adım adım Drone kayı nasıl yapılıyor

1- http://iha.shgm.gov.tr/index.html linkine tıklayarak internet sitesine giriyorsunuz. Bu adrese girdikten sonra hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesap oluştururken kişisel bilgileriniz, TC. kimlik bilgisi, adresiniz vb bilgilerinizi sisteme kayıt ediyorsunuz.

dfdf44

2- Kişisel bilgilerinizin ardından drone bilgilerinizi giriyorsunuz, model, numara, cihazınız ile ilgili en az 3 fotoğrafını sisteme yüklüyorsunuz.

dfdf333fff

3-Drone plakası almak için girdiğiniz bilgiler doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ilgili ekipleri tarafından incelendikten sonra otomobillerde olduğu gibi dronenenize resmi bir plaka verilmekte. Ardında droneniz tescillenmektedir.

dde4

  • Satma ve hurdaya çıkarma işlemini internet sitesinden yapıyorsunuz. Kullanıcı drone’yi saymak ya da hurdaya çıkarmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazması gerekiyor. Alıcının onaylamasının ardından hava aracı alıcının hesabına geçiyor.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç