Dr. Henry Howard Holmes ‘İblis Holmes’


Henry Howard Holmes

İlk polis kayıtlarına geçtiğinde kendisinden önce seri katil olmadığından dolayı adına seri katil değil multi katil denilmiştir. Küçük bir köyde dünyaya gelen ve yaşıtları oyuncaklar ile oynarken Holmes oyuncaklar yerine küçük canlılar üzerinde anatomik çalışmalar yapmaktaydı.

Sigorta şirketini dolandırması

Genç yaşta evlenen ve evlilik hayatında mutlu olamayan Holmes eşini bırakıp gittikten sonra 1884 yılında üniversiteyi bitirerek doktor olarak mezun olmuştur. Mezun olduktan kısa bir süre sonra hayali sigorta projeleri düzenlemek ve bulduğu her cesetin yakını olduğunu iddia ederek bir çok kez sigorta şirketini dolandırmış ve iyi bir servet sahibi olmuştur. Daha sonra da izini kaybettirip ortadan kaybolmuştur.

Gizemli şato

dffdf44

Yıllar 1886’yı gösterdiğinde daha çok bilinen takma adı yani Dr. Henry Howard Holmes Chicago’da zenginlerin yaşadığı bir semtte eczacı dükkanı açmıştır. Eczanın sahibi yaşlı bir dul kadındır ve ne hikmetse eczaneyi Holmes’e sattıktan sonra ortadan kaybolmuştur ve kendisinden hiçbir zaman haber alınamamıştır. Daha önce ilk ismi ile sigorta şirketlerini dolandırarak elde ettiği paralar ile eczanenin karşısındaki boş araziyi satın alarak oraya malikane inşa etmiş adını da şato koymuştur. Bu kadar büyük bir malikaneyi neden yaptırdığı sorulduğunda ise 1893’te Chicago fuarına gelenlere otel hizmeti vermeyi düşündüğünü söylemiştir. Hatta bu davranışı takdir toplamış bir çok gazetede yayınlanmıştır. Şato adı verdiği malikanenin gizli koridorları ve merdivenleri, yapay duvarları, saklı platformları, alt geçitleri bulunmaktaydı ve gerçek bir korku evini anımsatmaktaydı. Bazı odaların duvarları ses geçirmeyen maddeler ile kaplanmıştı hatta gaz borusu bile döşemiştir. Ofisinden direk olarak bazı odalara gaz gönderecek sisteme de sahipti. Bodrum katında hastahaneden hiç geri kalmayan tam teşhisatlı bir kadavra labaratuvarı bulunmaktaydı. Çevrede yaşayanlar Holmes’in burada ne yaptığını hiç bilmiyorlardı.

Otel olarak kullandığı malikaneye gelen müşterilerden ya da otele çalışmayı gelen personelden kurbanlarını seçmekteydi. Özellikle genç yaşta olanlar tercih sebebi idi. Seçmiş olduğu yaptığı kurbanlarına önce işkence yapıyor ve acılar içerisinde öldürüyordu. Öldürdükten sonra cesetlerin tüm organlarını çıkartıyor ve etlerinden ayırıyordu. Etlerinden ayırdığı cesetlerin iskelet sistemlerini de tıp fakültelerine para karşılığı satıyordu.

Yakalanışı ve ölümü

Yakın arkadaşının ölümünden sonra sigorta şirketinden para almaya çalışırken müfettişler tarafından yakalanmıştır. Yakalandıktan sonra malikanesini öğrenen dedektifler malikaneye girince sigorta suçundan tutuklanan Holmes’in aslında ne kadar büyük olaylara imza attığını fark etmişlerdir. Yapılan araştırmalarda 250’ye yakın kişinin kaybolduğu ve 250 kişinin Holmes tarafından öldürüldüğü kanısına varılmıştır.

Çıkarıldığı mahkemede 27 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmiş ve bu cinayetlerden dolayı İblis Holmes adı ile nam salmıştır. 7 mayıs 1896 yılında asılarak idam edilmiştir.

DR. Henry Howard Holmes: Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum; tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi… Dünyaya gözlerimi açtığım yatağın yanında şeytan benim arkadaşım olarak beklemekteydi ve o günden beri benimle beraber.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç