Down Sendromu Nedir?


down sendromu

Normal bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46’dır down sendromlu bireylerde ise bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Tedavisi yoktur ve doğuştan olan kromozomun 3 tane bulunması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Normalde kromozomlar 46 tanedir. Normal bir bebeğin oluşumu için anneden yumurta ile 23 kromozomun geçmesi lazım babadan da 23 tane kromozomun sperm ile geçmesi gerekiyor. Normal sayıda kromozom taşıyan yumurta ve sperm birleştiği zaman 46 kromozomdan bebek ortaya çıkıyor. Ancak zaman zaman çoğunlukla nedeni bilinmeyen problemlerden dolayı bu sayıda değişiklikler ortaya çıkıyor, en sık olarakta 21 kromozom 3 tane geçmektedir. Down sendromunda 21 kromozom 3 tane geçtiği için majör problemlere yol açıyor. Down sendromunun hamilelikte teşhis edilmesi mümkündür.  21 Mart dünya down sendromu günüdür.

Yeni doğanlarda Down Sendromu olduğu nasıl anlaşılır?  Belirtileri Nelerdir?

Down sendromu doğduğu andan itibaren kendini belli edebilmektedir. Özellikle bebekler çekik gözlü olmaları, burunlarının basık olmaları, pelte gibi olmaları, parmak anormallikleri, avuç içerisindeki çizgiler, parmak aralarının daha farklı olması, buruna yakın göz kısımlarında katlantı olması gibi farklardan anlaşılabilmektedir.

İlk günlerde bağırsak tıkanıkları gibi bulgular ile bebekleri tanıyabilmek mümkün olabilmektedir. Yüz görünümleri tipik mongo çocuklarına benzer. Dilleri daha normale göre büyük ve sürekli dışarıda olma halleri gibi durumlardan anlaşılabilmektedir.

Çocuğunda Down Sendromu olan aileler neler yapabilir?

Çocuğunda down sendromu olan aileler öncelikle sabırlı olmak durumundalar. Sabır içerisinde onların psikososyal gelişimini, fiziksel gelişimini, nöromotor gelişimine destek olmalıdırlar. Öğrenme gelişimi, büyüme ve gelişmeye akranlarına göre çok daha geliştikleri için imkan var ise özel eğitim merkezlerinde eğitim verilmelidir.

Belirli periyotlar ile göz, kulak, kalp, kan analizleri yapılmalıdır, hiçbir problemi yoksa dahi bu analizler yapılmalıdır. Down sendromu çocuklara normal bir çocuk gibi davranıp, normal çocuğa davrandığı çabanın iki katı bir çaba ile normala yaklaştırabilir. Down sendromunda başarı aslında ailenin sabırla onu eğitim ile büyütme çabasıdır. Entellektüel hayatta, normal hayatta bir bebek için sarfettikleri enerjinin iki katını sarfetmelidirler. Akranları ile daha çok görüşmeleri, daha çok kitap okumaları, daha çok müzik dinlemeleri önerilmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç