Dövmeler Nasıl Kalıcı Olabiliyor ?


Medyada dövme çoğunlukla tehlike,sapkınlık işareti veya bir gençlik hevesi olarak gösterilir. Dövme şekilleri değişip dursa ve anlamları kültürden kültüre farklılık gösterse de,uygulamanın kendisini uygarlıklar kadar eskidir. Dekoratif deri işaretlemeleri,dünyanın her yerindeki insan kalıntılarında görülmektedir. En eskisi M.Ö 6000 yılından kalma bir Peru mumyasıdır.

Derimiz sürekli dökülen bir giysidir.Saatte 30 ile 40 bin arasında deri hücresi kaybedilir. Bu da günde yaklaşık olarak 1 milyon deri hücresi eder. Peki öyleyse nasıl oluyorda dövmeler bu dökülmelerle kaybolup gitmiyor? Basitçe yanıtlamak gerekirse,dövme yaparken pigmentler,derinin dökülebilen dış katmanından daha derinlere işlenir. Tarih boyunca,farklı kültürler bunu sağlamak için çeşitli yöntemler kullanmıştır.İlk çağdaş dövme makinesi , Thomas Edison‘un oymacılık makinesinden esinlenilmiş ve elektrikle çalıştırılmıştır.Günümüzde kullanılan dövme makineleri,içi renk dolu minik iğneleri deriye dakikada 50 ila 3000 kez batırır. Epidermisi delen iğneler,boyanın dermis derinliğine kadar sızmasını sağlar. Orada kolajen fiberler,sinirler,bezeler,kan damarları ve başka yapılar bulunur.Her bir iğnenin batışında bir yara oluşur ve bedenin iltihap sürecini tetikleyerek bağışıklık sistemi hücrelerini yaralı bölgeye deriyi onarmak üzere gönderir. İşte dövmeyi kalıcı duruma getiren süreç budur.

İlgili>>  Kalıcı Dövme Silinebilir Mi?

İlk önce, makrofaj denilen özel hücreler iltihabı temizlemek amacıyla işgalci maddeyi yer. Bu hücreler lenfatiksistemde ilerlerken,bir kısmı karınları boya dolu halde lenf bezlerine geri taşınır. Diğerleri ise dermiste kalır. Pigmentten kurtulmak mümkün olmadığından içlerindeki boya deri üzerinde görünür kalır. Boya parçacıkların birazı dermisin jelimsi yapısında asılı kalırken,diğerleri fibroblast denilen deri hücrelerince yutulur.Başlangıçta boya epidermiste de bulunmaktadır,ama deri iyileşirken,hasarlı epidermal hücreler dökülür. Ve yeni,boyasız hücrelerle değiştirilirlerken en üst katmanda güneş yanığı benzeri bir soyulma oluşur.

Profesyonel dövmelerde,kabarma ve kabuklanma genelde görülmez ve tam epidermal yenilenme 2-4 hafta arasında sürer. Bu esnada güneşten ve yüzmekten kaçınmak , solmayı engeller. Dermal hücreler ise ölene dek yerlerinde kalırlar. Öldüklerinde de,yakındaki genç hücreler tarafından,boyalarıyla beraber yutulurlar; dolayısıyla boya olduğu yerde kalır. Fakat zaman içinde beden yabancı pigment parçacıklarına tepki gösterdikçe dövmeler doğal olarak solarlar. Ancak güneşten korunarak bunun etkisi azaltılabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç