Dövme Apple Watch’ı dondurdu


iMore sitesi tarafından gerçekleştirilen testlerde de, Apple Watch’un dövmeli vücutlarda problemler yaşadığı net biçimde görülüyor. Özellikle koyu ve katı renk tonlarını barındıran dövmelerin söz konusu yanlış ölçüme yol açtığı belirtilirken, yanlış ölçümün ardından Apple Watch’un tenle temasını tamamen yitirdiği ifade edildi.

Daha açık renkli dövmelerin Apple Watch için fazla bir sıkıntıya yol açmadığı, sadece kalp atış hızında bazı sapmaların gözlemlendiği dile getirildi. Dokulu dövmelerde ise herhangi bir soruna rastlanmadı. Apple Watch’un dövmelerde yaşadığı problemin dövme tasarımıyla bir hayli ilgili olduğunu söylemek yanlış bir önerme değil.

Apple Watch’un kalp atış hızını nasıl ölçtüğü incelendiğinde yaşanan problem kulağa pek şaşırtıcı gelmiyor. Kan kırmızı olduğu için kırmızıyı yansıtırken, yeşili de emiyor. Apple Watch, kan akışını takip etmek için yeşil LED ışıklar ve ışığa duyarlı fotodiyotlar kullanıyor. Kalp attığı zaman hem bilekteki kan akışı hızlanıyor hem de yeşil ışık daha fazla emiliyor. Atışlar arasında ise bu hız düşüyor. Apple Watch LED ışıklarını bir dakika içinde onlarca kez yakıp söndürerek kullanıcının kalp atış hızını ölçebiliyor. Microsoft Band ve Fitbit Charge HR gibi egzersiz bileklikleri de aynı yöntemle ölçüm yapıyor.

İlgili>>  Ünlü Logoların Öncesi ve Sonrası

Dövmelerin giyilebilir ürünler için bu tarz problemlere yol açması akla pek kolay gelebilecek bir durum olmasa da, bilekte dövmesi bulunan potansiyel Apple Watch alıcılarının öncesinde kısa bir deneme yapmasında fayda var.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç