Donald Trump Kimdir?


14 Haziran 1946’da New York’da doğumlu Alman asıllıdır. Babası emlak krallığını neredeyse bir imparatorluk haline getirmiş. 4 milyar dolar servete sahip ve yıllık gelirinin 100 milyon dolardan fazla olduğu biliniyor. Lüks yaşamı seven Trump, kendisine ait olan bu kulenin en üst katında yaşıyor. Spor araba tutkusu da biliniyor.

Trump; iş adamı, siyasetçi, yönetici, girişimci ve yazardır. “Trump organizasyonu”nun başkanı olan Trump Pensilvanya’da işletme bilimleri eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında babasının emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Kariyeri sırasında oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha bir çok yapıyı inşa etmiştir.  Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır.

Trump çek güzel Melania Knuss Trump ile evli. Trump, önceki 2 evliliği ile beraber toplam 5 çocuk sahibi. Hiç alkol ve sigara kullanmadı. Kendi adını taşıyan bir votka markası bulunsa da, Trump hayatı boyunca alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmamış. Bunda alkolizmle pençeleşip hayatını kaybeden abisi Fred’in etkisinin büyük olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda yazarlık da yapıyor. Kendisine ait 4 tane kitabı var ve ciddi sayıda okuma oranlarına ulaştı. Ülkemize yabancı olduğu söylenemez, kendisinin İstanbul Mecidiyeköy de de yine kuleleri var.

İlgili>>  Türkiye İle Amerika İlişkileri Yeni Dönemde Nasıl Olacak?

Trump’ın siyasete olan ilgisi ise her zaman vardı. 1987 yılında gazete ilanları vererek ABD’nin dış politikasını eleştiriyordu. Siyaset merakı da üslubu gibi gel gitler ile dolu oldu. 1987’ye kadar demokrat partileri destekledi, daha sonra cumhuriyetçileri destekleyen konuşmalar yaptı ve daha sonra kampanyalarına bağışta bulundu. Trump başkanlık koltuğuna oturmak istediğini ilk kez 1996’da katıldığı TV programında dile getirdi.

2016’da ABD’nin 45. başkanı oldu. Seçilmeden önce; göçmenler, müslümanlar, güvenlik ve Işid ile mücadele konularında ki görüşleri ile öne çıktı. Müslümanlığa savaş açan Trump; ABD’deki müslümanlara, müslüman oldukları belli edecek bir rozet takılması gerektiğini savunmuştu hatta müslümanlara ABD’nin kapılarının kapatılması gerektiğini söylemişti. Kendisini izlemeye gelen bir bayanı sırf başörtülü diye salondan kovmuştu. Fakat kendisi de, bir Alman göçmenidir. Rakipleri ise Trump’u tutarsızlıkla suçlamaktadır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç