Domuz gribi yine can aldı


Domuz gribinden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Ülkede grip korkusu okulları tatil ettirdi. Mersinde ise veliler çocuklarını okula göndermeyi red etti. İstanbul’da bir kişi hastanede domuz gribi şüphesi ile karantine altına alındı. Domuz gribinden son ölüm haberi Erzincan’dan geldi. 51 yaşındaki Gülseren Erkal adlı kadın yüksek ateş şikayeti ile başvurdu hastaneye yapılan tektiklerde H1N1 virüsü olduğu belirlendi, durumu ağırlaşan kadın hayatını kaybetti.

İstanbul’da ise 9 yaşındaki çocuk hastanenin acil servisine getirildi ve hemen acil serviste karantina altına alındı. Çalışanlara maske takıldı ve acil serviste tedavi gören hastalar polikiliniklere alındı.

Düzce’nin Yığılca ilçesinde ise okullar domuz salgını nedeniyle okullar tatil edildi.

Mersin’de iki kişinin hayatını kaybetmesi neticesinde bazı veliler çocuklarını okula göndermedi. Gönderenler de çocuklarına maske taktı.

İlgili>>  Domuz Gribi Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir Tedavisi var mı?

Ateşi yükselen domuz gribi testi yapılmasını istiyor fakat test yapılma kararı doktora ait.

Domuz gribinin öne çıkan belirtileri

İç hastalıklar Uzmanı Dr. Hayri Parlar domuz gribinde öne çıkan belirtiler hakkında bilgi verdi. Kas ağrıları, öksürük, kusma gibi rahatsızlıklar varsa ve gripse kişi domuz gribinden şüphelenmeye başlıyoruz. Eğer ateşiniz 38 derecenin üzerindeyse ve kas ağrınız varsa o zaman şüphe daha da artıyor. Kan tahlilleri sonuçları beklenmeden burnunuzdan bir sıvı alınıyor ve labaratuvara gönderiliyor, o tahlil sonucunda domuz gribi olup olmadığınız ortaya çıkıyor.

Domuz gribinden ölenlerin yaşadığı iller; Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin, Samsun ve Erzincan. Ölüm sayısı 12’ye ulaştı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç