Domuz Gribi Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir Tedavisi var mı?


Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, 2009 yılında tüm dünyayı etkileyen grip mikrobunun özel bir ismidir. H1N1 virüsüde denmektedir. Aslında normal grip virüslerinin bir türevidir. İlk ortaya çıktığında domuzdan insana bulaştığı için bu hastalığa “domuz gribi” adı verilmiştir. Mutasyona uğramış bir virüs olduğu için çok az insan bu virüs karşısında direnebiliyor.

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribi olmuş kişilerin öksürmesi, hapşırması sonucu diğer insanlara geçebiliyor. Domuz gribi olan kişinin diğer insanlar ile temas etmemesi gerekirse maske ile dolaşması gerekmektedir. Bulaşma yolu nefes yolu ile olduğu için hasta kişinin etrafındakiler risk altındadırlar.

Domuz gribi nasıl anlaşılır?

Her ateş domuz gribi olmayabilir ama ihtimal dahilinde olacağı için akılda tutmakta fayda var. Soğuk algınlığı virüsleri de ateş yapabilir. Domuz gribinin temel belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, eklem ağrıları ve titremedir. Hastalığın domuz gribi mi yoksa yaygın olan herhangi bir grip virüsümü olup olmadığı ancak labaratuvar testleri sonucunda anlaşılmaktadır.

Domu gribi hastalığında ciddi anlamda kas ağrısı olabilir, bazen boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı etki ediyor. Soğuk algınlığından ayırt etmek her zaman kolay olmayabiliyor. Domuz gribinde ateş çok yüksek olur ve kas ve eklem ağrıları aşırı olmaktadır. Soğuk algınlığında ise daha düşük ateş ve daha kısa zamanda halsizlik geçmektedir.

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

Domuz gribi diğer mevsimsel virüsler nasıl tedavi ediliyorsa aynı şekilde tedavi edilir. Virüs olduğu için antibiyotik kullanılmaz. Baş ağrısı ya da boğaz ağrısı var ise ona yönelik tedavisi yapılır. Geniz akıntısı ya da tıkanıklara karşı soğuk algınlığı ilaçları önerilmektedir.

Bazı durumlarda hem mevsimler gripte, hem domuz gribi hastaları riskli hastalık grubunda ise yani akciğer enfeksiyonu, solunum hastalarında özellikle olarak teşhis edildiğinde ilk dönemlerde antiviral uygulanmaktadır. Sadece bu hastalığı ağır geçirenlerde kullanılmaktadır. Tedaviye erken başlanırsa virüsü öldürmek için vakit kazanılmış olur. Diğer mevsimsel griplere göre ağır seyretmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç