Doların Yükselişi Ne Anlama Geliyor


yiğit bulutCumhurbaşkanı başdanışmanı Yiğit Bulut doların yükselme sebebini yorumladı.

Büyük resmi görmemiz lazım

Ekonomideki büyük değişimler siyasetten gelir, siyasetteki büyük değişimler ekonomiden gelir. Türkiye tarihine bakın ekonomideki bütün değişimler siyasetteki değişimlerden dolayı çıkmıştır.

Sadece saf ekonomik sebepler yok ortada, sosyal ekonomi ve siyasi sebepler var ortada. Gerileyen petrol fiyatları, altın fiyatları Obama’nın sayesinde, Obama Amerika’daki askeri kompleksi işlemesini durdurdu. Askeri kompleksini durdurunca dünya genelindeki tehdit algısını değiştirdi. Işid bir tehdit algısıdır ama Işid’in karşısında bir Afganistan’da yaşananları bekleyen yok.

Türkiye bu sayede çok avantajlı konuma geldi yeni merkezler ortaya çıkarken Rusya Türkiye ekseninde yeni bir merkez ortaya çıkmaya başladı, bu merkezi en iyi okuyan kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Yeni oluşum hala devam ediyor. Biz büyük resmi ıskalamayacak şekilde bu resmi analiz etmemiz gerekiyor.

İlgili>>  Dolar neden yükseliyor

Türkiye’de kriz çığırtkanlığı yapıyorlar

Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşması faiz konuşması değil yeni bir paradigma tanımıdır. Ve bu yeni ekonomik paradigmayı tanımlarken 1800’lerin başından beridir zihnimize kazınan ve faiz ana akım olan üretimin dışarıda bırakıldığı eski paradigmayı yenisi ile değiştiriyor. Bu değişme sancılı ve zor.

İçeride eski paradigmadan nemalanan kişiler var ve bu sürtünme bundan dolayı çıkıyor. Dünyada euro değer kaybediyor Türkiye’de doların artırılması için uğraşıyorlar. İçeride dolar spekülasyonu çıkarmak istiyorlar dışarıda da bağlantıları da var. İçeride euroyu aşağı çekmek yerine havuz içinde doları yukarı basarak spekülatif hareket oluşturmak istiyorlar. Bunun amacı Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarından dolayı kriz çığırtkanlığı yapmak istiyorlar. Türkiye’de kriz olmuş gibi bir hava estirmeye çalışıyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç