Dolar rekor kırdıkça Türkiye nasıl etkileniyor


cüneyt elseverEkonomi ve uluslararası ilişkiler uzmanı, gazeteci – yazar Cüneyt Ülsever doların yükselişinin Türkiye ekonomisine etkisini yorumladı.

 

 

Siyasetçi ekonomi ile ilgili hiç konuşmaz

Ekonominin temel kuralı olarak şunu söylemek gerekli ki siyasetçi ekonomi ile ilgili hiç konuşmaz. Faizin yönlendiricisi Merkez Bankası başkanı da senede 2-3 kez konuşur. Ekonomi bir anlamda mahrem bir alan olduğu için bu alana girilmez. FED faizlerin indirimini konuşuyor ve 3 ayda bir konuşuyor.

Cumhurbaşkanı şöyle bir şey yapmaya çalışıyor, faizler inerse yatırımlar artacak ülke büyüyecek, merkez bankası buna engel oluyor O da bunun önünü millet adına açmaya çalışıyor. Durmuş Yılmaz geçenlerde faizlerin düşmesi yatırımların otomatikmen artmasını doğurmaz dedi. Faizler indirmekte yatırımların artacağına dair herhengi bir şey yok. Hükümet olarak kamu maliyesinde bir şeyler yapabiliyor musun?

İlgili>>  Dolar neden yükseliyor

Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’nı uyarması lazım

Erdoğan giderek gerçekten her şeyi bildiğine inanıyor, ilahiyatçı profesörlere bile akıl vermeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin yürütmenin başı olarak başbakanın nazik bir şekilde Cumhurbaşkanı’na haddini bildirmesi lazım, birinin çıkıp bunu söylemesi lazım. Bu olmaz ama en azından kayda geçmesi lazım. Bunların hepsinin hesabı verilecek, bu dünyada bunun hesabı verilecek, bunlar her yerde kayda geçiyor. Bunları hepimizin söyleme hakkı var. Ben Enver Paşa’nın bile ekonomiye karıştığını görmedim.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç