Dolar neden yükseliyor


cüneyt akmanCüneyt Akman ekonomiyi değerlendirdi.

Yunanistan ile anlaşmanın sonlanması bir risk

Borsa biraz yükseldi dolar pek hafif sayılamayacak kadar yükseldi sonra biraz kendini toparlandı. Günün ilk seansında borsada yatay açıldı, ikinci seansta kendini toparladı. Dolar 2.45’ten başladı 2.47’de günü kapattı. Gösterge faizi 8.31 oldu. Euro’da biraz yükseldi.

Bütün bu tabloya göre, Yunanistan ile anlaşma yapıldı denmesine rağmen anlaşma yapılıp yapılmadığı henüz belli olmadığı için daha henüz netleşmedi. Eğer bu anlaşma muallakta kalırsa piyasalar için risktir. Yunanistan’ın Euro‘dan atılmasını istemedikleri için anlaşma sağlanabilir.

İlgili>>  Dolar lobisine hizmet ediliyor

Para politika kurulu yarın toplanıyor

Amerikan Merkez Bankası’nın yarın yapacağı görüşme piyasalar açısından risk olabilir. Rusya’nın reytingi yatırım yapılamaz seviyeye düşürüldü. Uluslararası fon gereği oraya yatırım yapılamıyor.

Süleyman Şah meselesi, Işid ve Pyd ile muallak durumlar risk oluşturuyor bu da zaman zaman Türk Lirasının zayıflamasına sebep olurken borsanın da hak etmediği yerde durmasına neden oluyor. Para politikası kurulu yarın toplanıyor ve faiz indirilecek mi indirilmeyecek mi o konuşulacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç