Dolar neden yükseliyor


doğan cansızlarProf Dr. Doğan Cansızlar Doların önlenemez yükselişini değerlendirdi.

Sadece iç gelişmelere bakarak olayı yorumlamak doğru değil, Amerika’nın merkez bankası faiz artırımı yoluna gideceğini beyan etmişti. Faiz artırımı olacaktı bizim gibi piyasası olan ülkeleri ilgilendiren bir haberdi. Dış piyasalardaki artışa paralel olarak dolar yükseliyor. Bizim kendi içimizdeki gelişmeler de doları yükseltiyor.

Türkiye Amerika merkez bankasının faizleri çıkartacağız uyarısına rağmen tedbir almadı, bırak tedbir almayı zaten yurt dışında doların değeri artmaya devam ederken türk parası karşısında doların değeri artması olağandı. Yangın zaten ortaya çıkmış, yangına benzine gitmek gibi Türkiye’de bazı beyanatlarla dolardaki artışı sağlayan bir takım seslendirmeler ortaya çıktı.

Merkez Bankası’nın kanunda yazılan tek görev fiyat istikrarıdır. Bununla ilgili olarak her yıl orta vadeli ekonomi planı hükümetle ortak uygulanır. Hükümet yüzde 5 fiyat artışına tamam diyorsa hükümetin bir daha müdahale etmemesi gerekir.

İlgili>>  Dolar rekor kırdıkça Türkiye nasıl etkileniyor

Doların zaten doların ateşi yurt dışında yükselmeye başlamış siz burada faiz enstürümanını kullanma gibi beyanatlarla söylenmeme gibi bir takım vatan haini gibi konuşmalar oldu. Bu durumda Merkez Bankası kendini baskı altında hissediyor.

Türkiye’nin üretim yapısı maalesef ithalata bağlı. 100 dolarlık ihracatın neredeyse yüzde 50 si ithalata ile alakalı. Dolar kuru yükseldiği zaman ithal malı pahalılaşıyor dolayısıyla fiyatlar yükseliyor. Bu defa Merkez Bankası görevini yapmamış olmak durumda kalıyor. Üretim yapısını dikkate almadan sadece talep yönünü dikkate alarak verilen beyanatlar yanlıştır.Yatırımcılar hukuk güveni başta olmak üzere ekonomik güvenin sağlanmış olmasını ister ama siz kalkıpta Merkez Bankasına ayar çekmeye çalışırsanız dışarıdan bakan yatırımcı bundan korkar ve böylesi bir ortamda yatırım yapmadan vazgeçer.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç