Doktora Ekran Ehliyeti


Özden ŞenerTürk Tabibler Birliği Genel Sekreteri Prof. Özden Şener, dokorların ekrana çıkması için sertifika verilmesini zorunlu hale getiren Sağlık Bakanlı’ğının uygulamasını değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın tıp diye tamamlayıcı tıp diye legalize ettiğini biliyoruz. Biz o yüzden canlı yayında doğumlar seyrediyoruz. Sülük yapılanlar, hacamat edilenler görüyoruz. Türk Tabibileri Birliği’nin sınırlı bir yetkisi var. O yetkiler hekimi işlediği bir kusurdan dolayı, yanlış bilgilendirme de buna tabidir. Hekimi çeşitli cezalarla cezalandırabilir. Yüksek onur kurulu ve odalar da onur kurulu aracılığı ile 15 gün ile 6 ay aracılığıyla meslekten men edilebilir ya da mahkemeler tarafından para cezası verilebiliyor.

Biz bu cezalandırmaları da yaparken, halkımızın şikayet ettiği pek çok hekim hakkında böyle cezalar verilmiştir. Bunların bir kısmı uygulanmıştır bir kısmı ise mahkemelerden geri dönmüştür. Biz aynı zamanda reklam kuruluna, Rtük’e bu tespitlerimizi düzenli olarak iletiriz. Medya da olan halkı yanıltan mesajlarla ilgili uyarılarımızı yaparız. Bugün Türkiye’de yapılan kaos ortamıdır.

Bu akşam iki ilaç aldım, kalfanın bana sorduğu soru sadece iki ilaç mı diye soruyor. Yanımdaki beyefendi ise kolestrol ilacı almış, ben aslında bu ilacın kullanılmasına karşıyım doktor yazdı ama ben yine de aldım diyor, eşimin kolestorolü 220 benimkisi 110 ama ben yine de aldım diyor. Böyle bir kaos içerisindeyiz.

İlgili>>  Pkk pazarlıklar konusunda çok güçlü

Tıp diploması olan bir kişi televizyonda da konuşabilir, migren hakkında bilgi veren birisine bunu televizyonda yapman için ayrı bir sertifikaya ihtiyacın var demek nazik değil zaten de uygun değil. Siz kuralları koymalısınız. Yanlış yapanın müeyidesini uygularsanız ama öncede yasaları koymanız gereklidir. Ama önceden tıp diploması olan birine sertifika verir ve televizyona çıkmasını istersen ama diğer arkadaşa sertifika verilmediği için televizyona çıkmaması yanlış olur. Bilimsel yayınlara bakılacak 20 kişi bir heyet olacak. Doktorların kuracağı cümleleri nasıl o 20 kişi sorgulayacak. Ahlak ile bir yandan yasal düzenlemelerle desteklenmelidir. Kırmızı ışıkta geçersek cezası vardır bu düzenlemelerle düzenlemesi gerekir ortamın.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç