Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?


 

Doğum korkusu çok önemli bir konudur. Bir sürü yöntemi bulunmaktadır ama özellikle çok daha içsel bir çalışmadır. Korkunun kaynağını bulmak çok önemlidir.

Doğum korkusu küçükten başlıyor

Hamilelik sürecinde kişi kendini rahatlatması lazım. Bir anne ne kadar doğum yaparsa yapsın doğum sırasında korkabilir. Doğum korkusu küçükten başlıyor ve bir çok terapiler çok değerlidir. Dikrit adında ingiliz doktorun 1950’li yıllarında başında doktor olarak hastanelerde çalışıyor ve bir gün köydeki hamile bir bayan için çağrılıyor ve gittiğinde kadın kendiliğinden doğum yapıyor. İlk defa izlediği doğal bir doğum ve çok şaşırıyor, doğum bitince kadına gidip acımadı mı? diye soruyor kadın şaşırıyor ve acımasımı gerekiyordu diye soruyor. Ve doktorun doğuma bakışı değişiyor ve yıllarını buna adıyor. Diyor ki; doğum hazırlık çalışmalarınında temeli olarak “Bir kısır döngü var, eğer korku var ise stresi bedende tetikliyor, stres arttıkça ağrı hissi artmaktadır ve korku daha da çok artıyor. Kısır döngüyü kırmak gerekiyor, kısır döngüyü çıkartırsanız doğum ağrısız bile olabilir.”

İlgili>>  Suda Doğum Nedir? Yararları Nelerdir?

Derin ve uzun bir süreç

Doğuma hazırlık eğitimleri, süreci tanımak ve bilmek çok önemlidir. Daha da derin korkular var ise uzmanlar ile onları üzerinde çalışmak çok faydalıdır. Bir kadının korkularını aşmak için kendi doğumu ile o doğarken neler olmuş onlar ile çalışmak gerekiyor. Derin ve uzun bir süreçtir, bütün hamileliğe yayıp onları ortaya çıkarmak lazım. Eğer hiçbir şekilde doğum korkularından kurtulamıyorsa ağrı kesiciler faydalı olabilir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç