Diyet yaparken en sık yapılan yanlışlar nelerdir?


 

Diyet yaparken en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi öncelikle ekmeğin kaldırılmasıdır, genel olarak diyet yapanlar ekmeğin kendilerine kilo aldırdıklarını düşünürler. Ekmeğin fazla tüketimi kilo almaya nede olabilir ancak karbonhidratsız bir diyet düşünülemez.
Beynimiz glikoz olarak karbonhidratı kullanıyor bu nedenle mutlaka ekmeğin beslenmenin içerisinde yer alması gerekiyor.

Çok uzun süre aç kalındığında özellikle kan şekerinde düşüşler yaşanıyor ve yeme atakları oluşabiliyor.

Bir diğer yanlışlık ise özelikle kahvaltının atlanması, yapılan tüm çalışmalarda düzenli kahvaltı yapmak kilo vermede çok büyük önem taşımaktadır.

Ara öğünleri atlamamak çok önemli, çünkü ara öğünler ana öğünler kadar önemlidir, kan şekerin kontrol edilmesinde çok yardımcıdır.

İlgili>>  Çocuklar sokaktan koptu hasta oldu

Kişiye özel programlar ile ancak kilo verilmesi daha kolaydır. Bitkisel karışımların ve ilaçların kullanılması diyette yapılan en büyük hatalar arasında yerini almaktadır.

Tek çeşit beslenerek kilo vermekte yanlıştır, sebze ve meyvenin eksikliği bir diyet böbreğimize sıkıntı çıkartabilir. Sadece salata ile de beslenmek yanlıştır, çiğ sebzelerin kalorileri çok azdır.

Kişiler kilo verdiriyor diye çok fazla bitkisel çay içiyor, bitki çayları da olsa mutlaka her şeyin bir limiti olması gerekiyor. İlaç ile zehir arasındaki tek fark dozdur, bir şeyi fazla tüketmek bizim sağlıklı yaşamamızı imkansız hale sokar.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç