Diyabeti tedavi etmek mümkündür


 

ümit aktaşDr. Ümit Aktaş, diyabetin tedavisinin mümkün olduğunu ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarını anlattı.

Diyabet 27 yılda 12 kat arttı

Dünyada insanoğlu hep karnını doyurmaya uğraştı, 2. dünya savaşından sonra ne olduysa oldu insanoğlu açlıkla değil obezite ile mücadele etmeye başladı. Özellikle 1980 yılı kırılma noktasıdır o tarihten sonra obezite hızlı bir şekilde arttı. ABD’deki verilere göre obezite 1980 lerden sonra oran olarak üç kat arttı. ABD’de insanların yüzde 34’ü aşırı kilolu, yüzde 34’ü ise obez. Amerika’da yaşayan insanların yüzde 70 i obez, Türkiye’de ortalama yüzde 33’lük bir obezitelik var.

Anne ve babalarımız normal kiloda iken biz neden kilo almaya başladık. Diyabet inanılmaz bir şekilde artıyor. 1985 yılında dünyadaki diyabetli sayısı 30 milyon kişiydi, bugün ise 385 milyon diyabet hastası var, 27 yılda 12 kat artmış durumda. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde dünyanın tamamı diyabet hastası olacak. Kendine modern tıp diyen ekol erişkinlerde erişkinlerin yaşamını 3.5 yıl uzadı. Diyabetin önünü almazsa büyün dünya toplumlarını tutacak bu iş sadece ilaç firmalarına yarayacak.

Tip 2 diyabet tamamen iyileştirilebilir

Beslenme düzenlenirse hastanın kilo vermesi sağlanırsa, fitoterapi verilirse hastaların tip2 diyabeti tam olarak düzelebilir.
Bizim insülünü bırakan bir sürü hastamız var, insülünü bırakmak mümkündür. Tip2 diyabet beslenmenin düzenlenmesi ve hastanın kilo vermesi ile tedavi edilebilir Bunları genç doktorlara mesaj vermek için anlatıyorum. Önünüze konulan belirli yayınlarla sınırlı hareket etmeyin. Dünyada iyileştirilmeyecek hasta yoktur. Doktorlara düşen ben bu hastalığı nasıl tedavi ederim demesidir.

Amerikan Diyabet Derneği diyabet hastalığına sebep oldu

Hasta tedavi etmektir amaç. Tıp bilimi gelişmemiştir ama mühendislik gelişmiştir. Biz yeni icatlarla güzel işler yapıyoruz ama kansere, körlüğe çare bulamadık. Tıp bilimi yüz yıl önce ise biz hala oradayız. Elimize müthiş zehirleri ilaç olarak verdiler ama Tıp bilimi yerinde saydı.

İlgili>>  Tip 1 Diyabet Nedir?

1980 yılında ünlü bir dernek, Amerikan Diyabet Derneği bu dernek çok ünlü bir kurumdur, dünyanın bir çok yerinde bu kurumu takip ederler. Türkiye’de ise bu kurumun dediğini aynen yaparlar. Bu kurum 1980 yılında besin piramiti çıkardılar. Ben sizin sağlıklı beslenmenizi sağlayacağım dedi, yağ yemeyin, hayvansal gıdalar, tam tahıllı gıdalar. Günlük tam tahıllı ürün tüketmelisiniz dedi, böyle yaparsanız diyabetin önüne geçersiniz dedi. Açıkladığı besin piramiti bizim doktorlar tarafından sorgusuz sualsiz takip edildi. 1980’de diyabet Amerika’da yüzde 6, bu kurumun besin piramitinden sonra  diyabet yüzde 6 arttı ve yüzde 24 oldu, yüzde 24 demek 105 milyon insan demek Amerika’da. Tam tahıllı ürünler tavsiye eden kurum sonunda anladı ki diyabetin önüne geçemediği gibi diyabetli hastalar çoğaldı. Bunun yanında ise obezite hızla arttı. Göz göre göre bu iş büyüyor ama birileri farkına varmıyor. Tüm bunların sonucunda diyabet rahatsızlığı bir salgın hastalık gibi yayılmaya başladı.

Eskiden obezite diyabet diye bir şey yoktu, insanlar günde 2 öğün yerken birileri çıktı günde 6 öğün yeyin az yeyin dedi ve obezite ve diyabet arttı. Bilim adamları olarak bunları tavsiye ediyoruz dediler, ortada bir kasıt mı vardı. Dünyada ilaç kullanılmadan tarım yapamaz hale geldi, buna yeşil devrim dediler. Buğday genetiği değiştirilen ilk GDO’lu üründür. Buğdaya GDO yapılırken dünya GDO’nun ne olduğunu bilmiyordu. Bir yandan tahıl yeyin diye teşvik edilirken bir yandan da tahıla GDO kullanılıyor daha sonra diyabet bu şekilde yükseliyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç