Disleksi nedir?


disleksi

Disleksi tıp dilinde okuma güçlüğü olarak bilinir. Okuma, okuduğunu anlamama, okurken okunan metne odaklanma önemli bir öğrenme işlevidir. Bu öğrenme işlevini bazı çocuklar tam olarak sağlayamaz. Öğrenme işlevinde sözel becerileri yeterli değildir. Sözel becerileri tam olmayan çocuklar öğrenme güçlüğü yaşarlar.

Disleksi olan bireylerde yavaş okuma, okurken takılmalar, hece karıştırma, okurken sıkılma, okunanı tam olarak anlamama, okumaya konsantre olamama gibi sorunlar oluşur. Bu sorunlar akademik yıllar devam ettikçe daha belirgin hale gelir. Okuma hızları yavaştır. Disleksi çocuklar normal ve normalin üzerinde zeka olmasına rağmen okumayı oldukça zor ve güç şekilde öğrenir. Okumayı öğrendikten sonra dahi harflerin yerlerini karıştırma, harfleri ve heceleri ters bir şekilde okuma. Uzun kelimeleri okuyamama ve yavaş okuma şeklinde kendini gösterebilmektedir. Çok nadir görülse de görsel dikkatte de sorunları olabiliyor. Çok uzun süre bir yere çok dikkatle bakamadıkları da bilinmektedir. Görsel olarak bazı yanlışlar yapıyorlar.

Erkek çocuklarda daha sık görülür

Bazen çocuklar çok hızlı okur ama okuduklarını anlamaz, bunlarda okuduğunu anlamlandırma olarak sorunlar yaşar. Eğitimcilerin okuma esnasında sıkılan hata yapan, zor okuyan çocuklarda, yavaş okuyan çocuklarda mutlaka okumayı güçlendirme konusunda destek alması gerekiyor.

Öğrenme güçlüğü özellikle disleksi çocuğun hem akademik başarısını düşürmektedir, hem de ileride ki hayatındaki sosyal uyumunu ve okuma gerektiren başarıları azaltmaktadır. Disleksinin mutlaka uygun yöntemler ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Disleksi erkek çocuklarda daha sık ortaya çıkmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç