Diş Eti Kanaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


Diş eti kanaması neden olur?

Diş eti kanamalarının bir çok sebebi var. Yediğimiz bir şeyin diş aralarına girmesi de kanamaya sebep olabilir. Bazen çok çok ciddi diş eti hastalıklarının küçük belirtileri olabilir. Bu noktada sağlıklı diş etlerinin normal şartlarda sürekli kanamaması gerekir. Bir kanama var ise burada bir çürük, diş eti sorunu ya da sürekli yemek kaçması ile oluşan bir sorun vardır.

Diş eti kanaması nasıl önlenir?

Diş eti kanamaları eğer basit bir mekanik iritasyondan kaynaklıysa diş etlerini düzenli fırçalamak ve diş etleriniz kanadığı için diş fırçalamayı bırakmamanız gerekir. Tahriş etmeden masaj yapar gibi fırçalamak gerekiyor. Aynı zamanda ılık tuzlu su ile çalkalayarak diş etindeki ödemlerin iyileşmesine yardımcı olunabilir. Ama bir kaç gün içerisinde bu belirtiler geçmiyor ve koku ile kanamanın şiddeti ile farklı bir şekilde eşlik ediyorsa bu durumda farklı bir sebep var demektir ve geç olmadan diş hekiminizi görmeniz gerekir.

Diş eti kanaması nasıl tedavi edilir?

Diş eti kanamasına yol açan basit bir iritasyon veya mekanik bir yemek sıkışması benzeri etken ise bu basit bir şekilde giderilebilir.

İlgili>>  Dolgu nasıl yapılır?

Kanamasının sebebi diş etini tahriş eden veya buna yol açan başka bir bakteriyel enfeksiyon ya da diş eti hastalığı var ise çürük var ise bu durumda diş hekimi diş eti tedavisi, temizlik yaparak başlaması, diş taşları ile tedavi edilmesi ve bakterilerin uzaklaştırılması gerekir.

O bölgede oluşan çürük diş dokusunda bir kayıp var ve bu diş eti kanamasına yol açıyorsa bu durumda dolgu yapılması gerekir. Bunlar giriş seviyesi ve daha basit diş eti kanaması için geçerlidir. İleri boyutta bir rahatsızlık var ise diş eti tedavi uygulamaları gerekmektedir.

Diş eti kanaması tedavi edilmezse ne olur?

Ağızda ya da tüm vücutta iki haftaya geçen yaralar ya da tedavi edilmeyen yara ve enfeksiyonlar tüm sağlığımızı tehdit eden ciddi problemlerdir onun için mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Tedavi edilmezse bu kanamalar kronikleşerek en basit olarak diş eti çekilmesine yol açabilir. Arkasından eğer daha ciddi diş eti hastalıklarına, diş kayıplarına yol açabilir. Eğer bir çürük var ise dişin kaybına yol açabilir. Kanamalar devam ediyorsa veya tuzlu suyla çalkaladıktan sonra toparlanmıyorsa mutlaka diş tedavi proglamlanması yapılması gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç