Din İle Bilim Çatışır Mı?


 

 

caner taslamanYıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Caner Taslaman, akıl din ve bilim ilişkisini değerlendirdi.

Dinin ve bilimin müthiş bir otoritesi var

Akıl ile vahyin, bilim ile dinin ilişkisinin ne olduğu 20 yüzyılın en önemli konusu olmak zorunda. Hala insanların gönüllerinden dinin hala otoritesi var, hayatlarına yön vermede ve bu çağda bilimin de müthiş bir otoritesi var.

Bu otoriteler çatışıyor mu? yoksa birbirinden istifade mi eder? yoksa bunlar birbiri ile alakasız mı? kimisi ateistler gibi bilim ile dini çatıştırmaya çalışıyor, kimisi bunlar o kadar ayrı ki çatışacakları alan bile yok diyor. Kimisi de olumlu bir ilişki bunlar arasında kurulabilir diyor, ben bunlar arasında sonuncu şıkka dahil olanlardanım. Allah’ın yarattığı evrende Allah’ın gönderdiği dinin çatışmayacağı şekilde olduğunu düşünüyorum. Biz aklı doğru kullanıyorsak, bilimi ve vahiyi doğru şekilde anlıyorsak bunların çatışması için geçerli bir sebebin olmadığı kanaatindeyim.

Aklın dört büyük düşmanı var

Birincisi; düşman ateizm bana göre aklın ve bilimin verilerini felsefi bir şekilde bir bakış açısı ile değerlendirdiğimizde Allah’ın varlığını bir çok şey açıklarken, ateizmi aklın gereği olduğunu iddia eden bir akımdır. Akla zulüm yapan bir gruptur bu.

İkincisi; Din adına akla zulüm yapanlar var, onlar genelde Kuran’da bir çok ayette akıl çalıştırılmaya teşvik varken, bunu küçümseyeni Mars’ta ne işiniz var diyen, akıl felan önemsiz işler diyen kişiler. Fakat insan zaten eylemde bulunuyor eğer aklını kullanmıyorsa birinin aklı onun aklı oluyor. İnsanlara insanları köleleştirmek isteyenlerin akla düşman tutumları var. Bir gurup daha var bilimin bu ilerlemeleri karşısında bir aşağılık kompleksi ile aklımızı çalıştırırsak madara oluruz, aklın otoritesini zayıflatalım da aman bizi bu bilimcilik madara eder diye düşünen var.

İlgili>>  Kuran'a Göre Cihat Nasıl Olmalı?

Üçüncüsü; Kapitalist hedefler için aklı kullanma var, daha çok mal sahibi olma, karizma olma, daha çok para biriktirme gibi bu tip basit hedefler için aklını kullananlar var. İnsan aklını mal elde etmek için kullanabilir ama bunun tek gayesi olması çok yüzeysel bir şeydir. Buradaki varlık amacını bununla sınırlamak aklın yapabileceğini sınırlamaktır.

Dördüncüsü; Aklı kullanıyorum gibi gözükürken olabilecek içi boş iddiaları ortaya atanlar. Örneğin alfa kanalından bana mesaj geldi diyen var kimileri uzaydan geliş özel bilgiler getiriyor. Kimisi zamanda yolculuk ediyor. Bunların İslam ile ilişkili ve ilişkisiz kavramlar var. Bunlar bilimsel kavramlar kullanıyor ama içi oldukça boş iddialar. İnsanların dna sında bir patlama olacak deniyor. Baktığınızda içi boş kavramlardır. Yeni çağda günümüzde orta çıkan ve sevgi sosu ile süsleyerek ortaya çıkan kişiler var. İnsanın burada var olduğunu sorgularken, insanlara temeli olmayan cevaplar vermeye çalışıyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç