Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu


gokce-kucukyaziciÇocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm Dr. Gökçe Küçükyazıcı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hakkında bilgi verdi.

Dikkat Eksikliği Nedenleri

Çocuk veya genç dikkat eksikliği şikayeti ile başvurduğunda çok ayrıntılı değerlendirmesi gerekir. Dikkat dağınıklığının çok sayıda sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi çocuğun küçük yaşlardan itibaren var olan, ilkokulda kendini göstermeye başlayan dikkat eksikliği bozukluğudur. Dikkat eksikliği bozukluğu çocuğun derse odaklanmasında güçlü yaşamasıdır. Derste dalgın gözükmesi, unutkanlık, eşyalarını kaybetme, eve geldiğinde ödev yapma esnasında çok sıkılma, dalgın görünme, sınav esnasında soruları okumadan cevaplama gibi kendini gösterebilir. Özellikle büyük sınavlarda çocukta ciddi performans düşüklerine sebep olabilir. Çocukta yarattığı yetersizlik hissi duygusal hayatınıda olumsuz etkileyebilir.

Dikkat eksikliğine sebep olan duygusal nedenlerde vardır. Çocukluk çağı depresyonları, ergenlikte görülen depresyonlar, sınav kaygısı, kaygı bozuklukları, takıntılar gibi duygusal sebeplerde dikkat dağınıklığına neden olabilir. Kaygı depresyon gibi durumlar kişinin dikkat sistemine ve karar verme mekanizmasını olumsuz etkiler ve çocuk bildiği soruları doğru yapamaz.

B12 gibi vitamin eksiklikleri, tiroid hormon bozuklukları dikkat eksikliğinin görülebilen nedenlerdir. Ağır kansızlık, demir eksikliği gibi rahatsızlıklarda dikkat eksikliğine neden olmaktadır.

Dikkat dağınıklığı için başvuran çocuklarda iyi bir öykünün alınması ile birlikte bütün bu sebeplerin araştırması dikkat dağınıklığının başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için en önemli aşamadır.

Dikkat Eksikliği İlaç Tedavisi

Dikkat eksikliğinin şiddetli olduğu durumlarda, yoğun ders çalışma gerektiren dönemlerde, çocuğun fonksiyonelliğinin ciddi bozulduğu durumlarda ilaç kullanımı kaçınılamazdır. Aileler ilaç kullanımı ile ilgili ciddi endişeler yaşamaktadırlar. Çocuk psikiyatrisi kontrolünde ve uygun dozda ilaç kullanıldığında etkili sonuç alınacaktır ve sosyal hayatını olumlu ekileyeceğini göreceksiniz.

Sıklıkla kullanılan ilaçlar, santral sinir sistemi stimulanları olan amfetamin türevi ilaçlar (Ritalin, Concerta, Adderal vb.), antidepressanlar, klonidin, pemolin, karbamazepin vs.’dir. Bunlardan özellikle dikkat fonksiyonları üzerine olumlu etkileri olan ve Metilfenidat içeren Ritalin ve Concerta isimli ilaçlar ülkemizde sıklıkla reçete edilmektedir. Metilfenidat; 1930’lardan beri bilinmekte ve sadece bu durumda değil; aşırı uyku hali ile giden ve “narkolepsi” dediğimiz hastalıkta da öncelikli olarak kullanılmaktadır.

Bu ilaçların etkileri saatler ile sınırlıdır, bu nedenle genellikle ilaçlar ders çalıştığı saatlere denk getirilecek şekilde kullanılır. İlaç kullanımında süreklilik önemlidir. İleriye dönük yan etkisi yoktur fakat ilaç kullanımına karar vermeden önce hekime danışınız.

.

Dikkat eksikliği hasatalık mıdır?

ibrahim bilgenDr.İbrahim Bilgen dikkat eksikliği ve tespiti hakkında bilgiler verdi.

Dikkat eksikliği bozukluğu genetik bir hastalıktır

Dikkat eksikliği herkeste olabilir, dikkat eksikliği depresyondan ya da kaygıdan olabilir ama dikkat eksikliği bozukluğu bir hastalıktır. Dikkat eksikliği bozukluğu genetik bir hastalıktır. Kişinin annesinden, babasından, dayısından veya amcasından geçebilir. Çocuklarda doğduğu andan itibaren görülebilir.

Tamamen geçen bir rahatsızlık değildir, hayatı boyunca sürer. Daha ileri yaşlarda unutkanlıklarla, planlı organizasyon yapamamak, işini son dakikaya bırakmak gibi öğrenilmiş bazı sorunlar vardır. Stresi kaldıramamak gibi rahatsızlıklar dikkat eksikliği bozukluğunu içerir.

Dikkat eksikliği nasıl tespit edilir?

65 yaşından sonra ise bunamanın sonucu olabilir. Dikkat eksikliği yukarıdaki bulgular sizde var ise tespit edebilir. 3 alan da var ise yani, okulda, ailede ve iş yerinde sosyal hayatı bozma gibi durum var ise mutlaka tedavi olunuz.

Çocuklarda bu hastalık var ise tuvalete çok çıkarlar, eşyalarını kaybederler, sınavlarda basit hatalar yapabilirler, genelde çok sık unuturlar. Genelde çantaları son dakikalarda hazırlanır çünkü plan ve organizasyon yoktur ve rahatsızlığı olan çocuk çok dağınıktır. Hayatları unutkanlıktarla ve basit hatalarla geçebilir. Bu rahatsızlığın zeka ile bağlantısı yoktur. Sadece dikkat bozukluğu vardır.

Dikkat eksikliği Monoton işleri yapamazlar, araba sürmek, sevdiği kitabı okumak, sevdiği oyunu oynamak dikkat eksikliğini ortaya çıkmaz çünkü bu gibi şeyler arka beyin ile alakalıdır. Dikkat eksikliği bozukluğu tamamen ön beyinle alakalıdır, sevdiği filmi seyreder ama monoton bir aşk filmi sevemez. Bu kişinin iradesi ile değişecek bir şey değildir bu mutlaka tedavi edilmelidir. Dikkat eksikliği bozukluğunda dünyada yapılan çalışmalarda çaresi ilaç ve terapidir. İlaç ile yanlış inanışlar var, ilaçların yan etkileri yoktur. İlaç tedavisinin dışında ilacın etkinliğini artırmak için bazı teknikler var.

Ne kadar erken tespit edilir ise o kadar çok yararı var. Muhakkak destek alınması gereken bir rahatsızlıktır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç