Dijital Beden Dili Nedir?


 

Dijital beden dili eşittir sosyal medyadır. Başarının önemli kriterlerinden biri kendin iyi ifade edebilme, beden dilini iyi kullanma vb. gibi özellikler ne ise dijital dünyada da kullandığımız metaryeller o kadar önemlidir. Kariyer hayatında ilerlemek isteyenler beden dilini iyi çözmelidir. Göz temasın iyi olacak, beden dilinde nasıl ses tonun iyi olacak, davranışların, göz temasın iyi olacaksa bir de bunlara ek dijital beden dili eklenmiş durumda. Bu çağın artık bir gereğidir.

“Dijital Ben” kimliğimize özen göstermeliyiz

Dijital beden dilini bir anlamda sosyal medya diye özetleyebiliriz. İnsanlar bizi fiziksel olarak görebildiği gibi dijital alanda bıraktığımız oluşturduğumuz “dijital ben” ile kişiliğimizi bizi algılayabilirler ve kişiliğimizi sosyal medya hesaplarına bakarak değerlendirebilirler. Dolayısıyla nasıl giyindiğimize, bakışımıza, duruşumuza dikkat ediyorsak, etmek durumunda isek aynı şekilde sosyal alemde de kendimize de dikkat etmeliyiz.

Bugüne kadar gençlerin öylesine takıldığı bir yer gibi algılanan sosyal medya artık hayatımızın hem iş ve sosyal bölümünde çok önemli o yüzden tıpkı fiziksel görüntümüze dikkat ettiğimiz gibi sosyal medyadaki dijital beden dilimize, dijital kişiliğimize de dikkat etmeliyiz.

İlgili>>  İnsanları etkileme yolları

Yüklediğimiz fotoğraf-video özenle seçilmeli

Dijital alemde insan ne ise o olmalı, özümüzde iyi ve akıllı insanlar olmayı başarmalıyız. Bunu olduğu gibi de yansıtmalıyız. Kişiliğimiz ve karakterimizi sosyal medyada da yansıtmalıyız. Özellikle iş amaçlı ve iş ilişkileri için kullanılıyorsa buna çok özen göstermeliyiz. Dağınık, özensiz, dikkatsiz olmamaya çalışmamalıyız. Koyduğumuz her fotoğraf, video ve sözler çok özenli olmalı ve bizden bekleneni, beklenen her ne ise hangi konularda dünyaya bir takım faydalı işler yapmaya çalışıyorsak o konularda tutarlı bir çizgide olmalıyız.

Arama motorlarına ismimiz yazıldığında başka, birilerinin karşısına geçip oturduğumuzda başka kimlikler sergilemeyelim. Bizi artık bu da çok etkileyecek. Çok ciddiye alınmalı ve dijital beden dilinizi de en az normal fiziksel beden diliniz gibi kontrol etmeli ve yapılandırmalısınız.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç