Devletin Kime Yaptığına Bakmayın Ne Yaptığına Bakın


hayko bağdatİstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi, “paralel yapı” soruşturmalarında tutuklu bulunan şüphelilerin tahliye edilmesine ilişkin 25 Nisan’da verdiği ve infaz savcılığınca “yok hükmünde” sayıldığı için iade edilen tahliye müzekkerelerini, yeniden nöbetçi infaz savcılığına göndermişti. Gazeteci – Yazar Hayko Bağdat, savcının tahliye kararına uyulmamasını değerlendirdi.

Eskiden gazeteciler akademisyenler oturur iktidar hakkında konuşurlarlardı insanlar hakikaten o kadar mı diye sorardı? şu anda ise bunlar iddia değil alenen hatta gözümüze sokarak yapılan bir durum var. Bir şekilde şu ortak noktada buluşmak zorundayız; beğenelim ya da beğenmeyelim bazı yasalarımız var. Yasaların uygulayıcıları var . Bu oyunu kuralına göre oynayacak mıyız ? oynamayacak mıyız? oyunu kuralına göre oynamayacak isek bu sadece iktidarın sahip olduğu bir hak mıdır?

Cemaatçi olduğu söyleniyor hakimin, nasıl ispatlayacağız? bir yerden talimat almış tahliye edilmesi söylenmiş. peki şimdi tahliye edilmesinler talimatını veren yok mu şu anda. Tahliye edilmesin talimatını verenler ise siyasetçiler, neye göre veriyorsun? Bunun adı mahkumiyet değil tutsaklıktır. İdeolojik olarak Türkiye’de zaten eskiden beridir böyledir. Seni bağımsız tarafsız ve belirli kaidelere göre karar veren insanların adalet terazisinde yargılanan bir durum değildir. Siyaseten seni sevmeyen insanların verdiği komuttur bu, bu çok büyük zarardır Türkye’ye.

İlgili>>  Bu Gidişten Çıkışın Yolu "BİZ" Olmayı Başarmak

Bu enkazın üzerinden tekrar yeni bir şey inşa etmek çok kolay değildir çünkü Cumhurbaşkanından tut, sokaktaki sıradan bir emekçiye kadar hiç kimsenin adalet mekanizmasına güveni yok şu an. Hsyk seçimleri yapılıyor ve Hsyk üyeleri seçiliyoruz şunu konuşuyoruz, 4 tanesi cemaatçiymiş, 5 tane Ak Parti’ye yakınmış diye konuşuyoruz. Cemaate yakın olanlar polisleri bırakacak diğerleri içeride bırakmak için uğraşacaklar diye konuşuyoruz.

Böyle giderse hiç kimse kendini güvende hissedemez. Bırakılacak olanların kimliğini önemsemiyorum. Bunları içerisinde polisler, gazeteciler var. Bu anlamda devletin kime yaptığına bakmayın ne yaptığına bakın. Devletin alışkanlığına bakın. Devletin yarın yapacağı adıma bakın, bugün Zaman Gazetesine girersin yarın Agos’a girmeyeceğini nereden bileceğim ben senin. Devlet mekanizması yönetim şekli vatandaş hakkında ilişki çok fazla hırpalanmış durumda.

Hep ama ile başlar bizim cümlelerimiz. Kürtlere yapılan KCK tutuklamalarından tutun da daha önceki faili meçhullere kadar ama onlar da biraz şey dediğimiz bir algımız var bizim. Bugün Gülen cemaatininde AK Partiye yakın olmasından ya da adalet mekanizmasında kendisinin elemanları olduğunu düşündükleri değil ama onlar da elebaşı diyorlar, bu doğru bir tutum değil. Türkiye’nin denetlenebilir, bir sistem olmasını istiyorsan bir dakika burada bir şeyler oluyor denmesi lazım.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu ara böyle giderse çok kötü olur söylemlerini her yerde görüyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç