DEVLETİN İFLAS ETTİRİLDİĞİ BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ


murat arslanYargının geldiği noktaya yargı içinden sert eleştiri geldi. YARSAV Başkanı Murat Arslan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve devlet sisteminin çökertildiği, devletin tüm kurum ve kurallarıyla iflas ettirildiği bir sürecin yaşandığını söyledi.

Seçim ve iktidara geldiğinden bahis ile kendisinin egemenliğin yegane temsilcisi olarak gören ve tüm anayasal erklerin görev ve yetki alanını fütursuzca çiğneme hakkını kendisinde gören bir yönetim anlayışının felce uğrattığı bir düzey ile karşı karşıya bulunuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve devlet sisteminin çökertildiği ve devletin tüm kurum ve kuralları ile iflas ettiği bir dönem yaşıyoruz. Demokrasiyi trene benzetip istediği yerince gelince inilebilecek bir araç olarak gören nobran bir şekilde yönetilmenin bedelini hep birlikte ödüyoruz. Gelinen noktada yargı yapısı işleyişi ürettiği adalet hizmeti ile güvenin değil toplumsal krizin adresi haline gelmiştir.

İlgili>>  Mehmet Baransu neden tutuklandı?

Adalet siyasal mücadelenin aracı haline geldi

Ülkemizde siyasal mücadelenin bir aracı haline dönüşen ve anlamsızlaştıran bir adalet kavramı, anayasal düzeyde tanınmış etkinlik ve ağırlığı devreden çıkarılan yargısı ile teoride bilinen herhangi bir sisteme karşı gelmeyen fiili duruma geçilmiştir. Artık HSYK siyası iktidarın fiili otoriter rejim uygulamaların yargıyı zaman ayarlı bir makine olarak çalıştırmaya yarayan bir ara kablo niteliğindedir.

Gücünü aldığı anayasanın askıya alındığı ilke ve kuralın olmadığı, fiili rejimdeki edilgen bu konumu ve gerçekten utandıran işleyiş nedeni ile HSYK hukiken hesap vermek zorundadır. HSYK meslektaşlarımız neredeyse moda değimi ile interaktif ilişki içerisindedir. 2010’dan beri artarak devam eden zamanlı zamansız atamalar her an herşey olabilir durumu mesleğimizin hakim psikolojisi haline getirmiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç