Devlet Mi Büyüyor? Halk Mı Büyüyor


mehmet altanAk partinin ekonomi politik politikasını yorumlayan Mehmet Altan, Türkiye’nin ekonomisinin geleceği hakkında öngörülerde bulundu.

 

2002’de dünyada parasal bolluk vardı

Ak parti 2002’de iktidara geldiği vakit ilk ekonomiyi düzenli hale getirmeye çalıştı. O zamanlar da küresel olarak para çoktu. Bu parasal bolluk sayesinde Türkiye’de bankalar borçlanmaya teşvik etti, o borçlanma içeride talebi artırdı, talepte üretimi arttırdı ve Türkiye bir yere kadar büyüdü, hala da büyüyor ama büyüme rakamları azaldı.

Türkiye borçlanarak ayakta kala bir ülke, Türkiye kendi ihtiyacını kendi üreten bir ülke değil, her zaman dış borçlara muhtaç. Türkiye belirli gelirler üzerinden büyüyen ülke, onun için 5 yıldır yerinde sayıyor. Bayındırlık üzerinden büyüyen böylece niteliksiz işsizliği emen AVM, duble yol ile gelişmeye çalıştık. Aynı zamanda dünyada para bolluğu yok. Ak partinin izlediği iç ticarete dayalı, inşata dayalı gelişim bir yere kadar geldi.

İlgili>>  Ak Parti'nin yenilmesi için ekonomik kriz lazım dediler

Türkiye dışarıdan gelen parayı halkına dağıtarak kalkındı

Yeniden bir model kurmak lazım seçimlere gittiğimiz, Ak partinin donanımlı kadroları olmaması yüzünden büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Cumhurbaşkanın faiz tartışması yapması, inşaata sıcak bakmayanın aramızda işi olmaz, eski yapıyı dayatarak, talep üzerinden hiç olmaz hazirana kadar büyüyüp daha fazla oy almak için tükenmiş bir modeli dayattıkça dolar yükseliyor, tartışmalar büyüyor çünkü ekonomik literatürde bunun yeri yok. Türkiye dışarıdan gelen paraları halkına vererek bir şekilde kalkındı ama artık para yok.

Ak parti ekonomide yeni bir model geliştirmesi lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç