Depresyonunuz Tekrarlıyorsa Ne Yapmalısınız?


gül eryılmazÜsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden psikiyatri uzmanı Dr. Gül Eryılmaz, depresyona girdiğimizi nasıl anlarız ve depresyonun tekrarlaması hakkında bilgi verdi.

 

 

Depresyon nedir?

dövmeli kadın

Depresyon kelime itibari ile çok sık kullanılan bir çok durumu tarif etmek için kullanılan bir kelime aslında, keyifsizliğe de bazen depresyon diyoruz, hayal kırıklığı için de söyleyebiliyoruz. Derdimizi daha iyi anlatabilmemiz için de bunu söyleyebiliyoruz. Çok kötüyüm demek ile depresyon demek arasında güç açısından biraz farklılık var. Hastalık dediğimiz noktada biraz farklılıkları var. Edebiyata da sinemada kullanılan bir kelime belki de bir durum ama tıbbi depresyon başka bir şey. Çok birbirlerinden farklılıkları yoktur.

3-4 gün keder hali, yalnızlık hali depresyon için yeterli değildir. Bir çok duygu yaşayabiliriz ama depresyona girme açısından süre önemlidir bu duyguyu hissi, can yakıcı durumu ne kadar süredir yaşadınız diye soruyoruz en az iki hafta ise sıkıntılıdır. Bedensel belirtiler de depresyon belirtisi olabilir. Çok kilo alma çok uyuma ya da az uyuma gibi günlük hayatınızı etkileyecek bedensel belirtilerin de depresyon belirtileri olduğunu biliyoruz. Sizin bu durum hayatınızı etkileyecek işe gidiyorsanız işini etkileyecek, öğrenci iseniz okulunuzu etkileyecek gibi sizi hayatınızı etkileyecek bir durum olmalıdır.

Depresyonda genetik ve çevresel faktörler

stres

Bir duygu ayağı var kendinizi daha enerjisi düşük daha önce keyif aldığınız şeylerden keyif almıyorsunuz bu duygu ayağı bir de bedensel belirtileri var. Uyku bozuluyor, çok az uyuyorsunuz uykuya dalmakta zorlanıyorsunuz, sabah dinlenmiş bir şekilde kalkmıyorsunuz. Kilo kayıpları ya da fazla kilo alımları da olabiliyor. Bunun gibi bedensel belirtiler olabiliyoruz. Bir diğer ayak ise dikkat eksikliği, eskisi kadar geleceğe daha karamsar bakıyorsunuz bunun gibi bir de zihinsel belirtiler vardır.

Çocukluk çağında örselenmeler beyindeki bir bölümü etkilediğini ve ileri yaşlarda depresyonu tetiklediği hakkında bilgiler var. Eğer ailenizde depresyon var ise sizde de hayatınız iyi de olsa bir şekilde dışarıdan anlaşılmasa bile genetik kodlarınızdan dolayı depresyona girebilirsiniz. Bir yanı ile de çevresel faktörler de var. Kötü yaşantılar çocukluk, ergenlik döneminde bunlar hem genlerimizi de etkileyebiliyor. Eskiden genetik faktörlerin doğuştan geldiğini biliyorduk ama sonrasında son yıllarda şunu da fark ettik; evet genetik faktörler alıyoruz ama çevresel faktörler genlerimizi etkiliyor. Bir şekilde gen etkileniyor ve çocuğumuza aktarıyoruz. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerin genetik faktörleri etkilemesi itibarı ile zihin büyük bir kamera gibi, erişkinliğe doğru bu kameranın pikseli giderek küçülüyor. Çocuklukta çok daha fazla kayıt yapıyoruz bu kayıtlarımızda bizim ileri de öğrenilmiş çaresizlik gibi faktörleri etkiliyor.

Depresyonda uyku durumları

sabah dinç kalkmak

Depresyonda genellikle uyku azalıyor, uykuya dalmakta sorunlar çekiliyor daha sonra sık sık uyanmalar olabiliyor daha sonra erken saatler de uyanma oluyor. Erken saatler de uyanmalar biraz daha melankolik saatlerdir, herkesin uyuduğu büyük bir sessizliğin olduğu saatlerdir bir de ezan sesi ile duygularınız çöker ve daha yalnız hissedersiniz. En çok intihar girişimleri bu saatlerdir. Uykunun süresi kısalır ama gece boyunca televizyon izledim oyun oynadım gündüz yattım böyle bir şey uykunun gündüze kaymasıdır. Diğer türlü çok uyuma da olabiliyor, gece de uyuyorsun gündüz de enerji azlığı ve genellikle uyku çok ise iştah fazlalığı da etki eden bir durum oluşabiliyor.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç