Depresyon Nedir?


 

Depresyon, dünyadaki iş görememezlik halinin başlıca sebebidir. Fakat zihinsel bir rahatsızlık olduğu için yüksek kolestrol gibi hastalıklara göre daha zor anlaşılır. Zorluğun sebeplerinden biri depresyonda olmak ile depresif hissetmek arasındaki farktır.

Herkes zaman zaman keyifsiz hisseder, kötü puan almak, işini kaybetmek, tartışmak hatta yağmurlu gün bile hüzünlü hissettirebilir. Kötü not almak,işini kaybetmek,tartışmak,hatta yağmurlu gün bile hüzünlü hissettirebilir.Bazen tetikleyici bir durum bile olmaz. Apansız ortaya çıkıverir.Sonra şartlar değişir ve hüzünlü hisler kaybolur.Klinik depresyon ise farklıdır,tıbbi bir rahatsızlıktır ve sırf siz gitsin istiyorsunuz diye gitmez.En az 2 hafta sürer ve kişinin iş görmesini,oynamasını ve aşk hayatını etkiler.

Depresyonun çeşitli belirtileri vardır : düşük bir duygu durumu,normalde seveceğiniz şeylere ilgi kaybı,iştahın değişmesi,işe yaramaz veya suçlu hissetmek,çok fazla veya çok az uyku,zayıf konstantrasyon,yerinde duramama veya yavaşlık,enerji kaybı,yinelenen intihar düşüncesi.Bu belirtilerden en az 5’ine sahipseniz , psikoloji rehberlerine göre depresyon tanısına uyuyorsunuz.Yalnız davranışsal belirtileri yoktur depresyonun , beyin içinde fiziksel bulgular da olur.Öncelikle çıplak gözle ve X’ray’de görülebilir değişimler olur.

Mesela daha küçük ön beyin lobu ve hipokampal hacim.Daha mikro ölçekte,depresyon birkaç şey ile bağlantılıdır: Bazı nörotransmiterlerin (sinir iletici) anormal iletimi veya tükenmesi,özellikle serotonin, norepinefrin ve dopamin .Günlük ritmin bozulması,uyku döngüsündeki REM ve derin uyku aşamalarındaki değişimler,yüksek kortizol ve tiroid hormon düzensizliği gibi hormonel anormallikler.

Depresyonun kaynağında ne var?

depresyon

Ama nörologlar hala depresyona neyin sebep olduğuna dair bütün resme sahip değillerdir. Genler ve çevresel şartlar ile karmaşık bir ilişkisi varmış gibi görünüyor, ama hala nerede ve ne zaman görüleceğine dair bir teşhis yöntemi yok.Ve depresyon belirtileri soyut olduğundan iyi görünmesine rağmen depresyonla boğuşan birini anlamak zordur.Zihin Sağlığı Ulusal Entitüsü’ne göre zihinsel rahatsızlığı olan ortalama bir kişi yardım isteyene kadar 10 yıldan fazla zaman geçiyor.Aslında çok etkili tedavi yöntemleri mevcut.İlaçlar ve terapiler beyin kimyasallarını desteklemek üzere birbirini tamamlar. Bazı uç örneklerde, hasta beyninde kontrollü bir felç gibi etki eden, elektroşok tedavisi oldukça faydalı olur.

Transkranyal manytetik stimülasyon(tms) gibi diğer umut vadeden tedavilerde araştırılmaya devam etmektedir.Yani depresyon ile mücadele eden birini tanıyorsanız nazikçe, bu tedavi seçeneklerinden biri için teşvik edin.Hatta yakınlardaki terapistleri araştırmak,veya doktora sorması gereken soruların listesini hazırlamak gibi belli işlerde yardım teklif edebilirsiniz.

Depresyondaki biri için bu ilk adımlar aşılamaz gibi görülür.Suçlu veya utangaç hissederlerse depresyonun astım ve diyabet gibi tıbbi bir durum olduğunu hatırlatın. Zayıflık veya kişisel bir özellik olmadığını ,kırık bir kolu kendi kendilerine iyileştiremeyecekleri gibi depresyonu da tek başlarına atlatmayı beklememeliler. Eğer kendiniz depresyonu deneyimlediyseniz, depresif hissettiğiniz dönemler ile karşılaşmaktan kaçının. Onların yaşadıklarını normal,geçici hüzünlü hisler ile karşılaştırmak,suçlu hissetmelerine sebep olur. Yalnız, açıkça depresyon hakkında konuşmak yardımcı olabilir. Örneğin,araştırmalara göre, birine intiharla ilgili soru sormak intihar etme risklerini azaltır. Zihinsel rahatsızlıkla ilgili açık bir konuşma engelleri aşındırır,ve kişilerin yardım istemelerini kolaylaştırır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in