Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?


 

Depresyon, dünyadaki iş görememezlik halinin başlıca sebebidir. Fakat zihinsel bir rahatsızlık olduğu için yüksek kolestrol gibi hastalıklara göre daha zor anlaşılır. Zorluğun sebeplerinden biri depresyonda olmak ile depresif hissetmek arasındaki farktır.

Bazen apansız orta çıkar

Herkes zaman zaman keyifsiz hisseder, kötü puan almak, işini kaybetmek, tartışmak hatta yağmurlu gün bile hüzünlü hissettirebilir. Kötü not almak,işini kaybetmek,tartışmak,hatta yağmurlu gün bile hüzünlü hissettirebilir. Bazen tetikleyici bir durum bile olmaz. Apansız ortaya çıkıverir. Sonra şartlar değişir ve hüzünlü hisler kaybolur.Klinik depresyon ise farklıdır,tıbbi bir rahatsızlıktır ve sırf siz gitsin istiyorsunuz diye gitmez.En az 2 hafta sürer ve kişinin iş görmesini,oynamasını ve aşk hayatını etkiler.

Depresyonun belirtileri

  • Düşük bir duygu durumu,
  • Normalde seveceğiniz şeylere ilgi kaybı,
  • İştahın değişmesi,
  • İşe yaramaz veya suçlu hissetmek,
  • Çok fazla veya çok az uyku,
  • Zayıf konstantrasyon,
  • Yerinde duramama veya yavaşlık,
  • Enerji kaybı,
  • Yinelenen intihar düşüncesi.

Bu belirtilerden en az 5’ine sahipseniz , psikoloji rehberlerine göre depresyon tanısına uyuyorsunuz. Yalnız davranışsal belirtileri yoktur depresyonun , beyin içinde fiziksel bulgular da olur. Öncelikle çıplak gözle ve X’ray’de görülebilir değişimler olur.

Mesela daha küçük ön beyin lobu ve hipokampal hacim.Daha mikro ölçekte,depresyon birkaç şey ile bağlantılıdır: Bazı nörotransmiterlerin (sinir iletici) anormal iletimi veya tükenmesi,özellikle serotonin, norepinefrin ve dopamin .Günlük ritmin bozulması,uyku döngüsündeki REM ve derin uyku aşamalarındaki değişimler,yüksek kortizol ve tiroid hormon düzensizliği gibi hormonel anormallikler.

Depresyonun kaynağında ne var?

 

Ama nörologlar hala depresyona neyin sebep olduğuna dair bütün resme sahip değillerdir. Genler ve çevresel şartlar ile karmaşık bir ilişkisi varmış gibi görünüyor, ama hala nerede ve ne zaman görüleceğine dair bir teşhis yöntemi yok.Ve depresyon belirtileri soyut olduğundan iyi görünmesine rağmen depresyonla boğuşan birini anlamak zordur.Zihin Sağlığı Ulusal Entitüsü’ne göre zihinsel rahatsızlığı olan ortalama bir kişi yardım isteyene kadar 10 yıldan fazla zaman geçiyor.Aslında çok etkili tedavi yöntemleri mevcut.İlaçlar ve terapiler beyin kimyasallarını desteklemek üzere birbirini tamamlar. Bazı uç örneklerde, hasta beyninde kontrollü bir felç gibi etki eden, elektroşok tedavisi oldukça faydalı olur.

Transkranyal manytetik stimülasyon(tms) gibi diğer umut vadeden tedavilerde araştırılmaya devam etmektedir.Yani depresyon ile mücadele eden birini tanıyorsanız nazikçe, bu tedavi seçeneklerinden biri için teşvik edin.Hatta yakınlardaki terapistleri araştırmak,veya doktora sorması gereken soruların listesini hazırlamak gibi belli işlerde yardım teklif edebilirsiniz.

Depresyonda iseniz yardım istemekten çekinmeyin

Depresyondaki biri için bu ilk adımlar aşılamaz gibi görülür. Suçlu veya utangaç hissederlerse depresyonun astım ve diyabet gibi tıbbi bir durum olduğunu hatırlatın. Zayıflık veya kişisel bir özellik olmadığını, kırık bir kolu kendi kendilerine iyileştiremeyecekleri gibi depresyonu da tek başlarına atlatmayı beklememeliler. Eğer kendiniz depresyonu deneyimlediyseniz, depresif hissettiğiniz dönemler ile karşılaşmaktan kaçının. Onların yaşadıklarını normal, geçici hüzünlü hisler ile karşılaştırmak, suçlu hissetmelerine sebep olur. Yalnız, açıkça depresyon hakkında konuşmak yardımcı olabilir. Örneğin, araştırmalara göre, birine intiharla ilgili soru sormak intihar etme risklerini azaltır. Zihinsel rahatsızlıkla ilgili açık bir konuşma engelleri aşındırır,ve kişilerin yardım istemelerini kolaylaştırır.

İlgili>>  Yaşlılıkta Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon tedavisi nasıl olur?

Depresyon özellikle modern çağın salgın diyebileceğimiz herkesin uzaktan yakından ilgilendiren bir ruh sağlığı problemi. Bizi bu kadar etkileyen rahatsızlığın tedavisi nasıl olmalıdır.

Psikoterapi ve ilaç tedavisi

depresyon

En bilinen iki tedavi yöntemi var. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise psikototerapi yöntemi. Başka tedavi yöntemleri de var fakat en çok kullanılan yöntem bunlardır. İlaç tedavi yöntemi, psikiyatr tarafından tanın konmasından sonra depresyona müdahele yapılmasıdır. Hafif ve ağır depresyonlarında ilaç kullanılabiliyor.

Psikoterapi ise hem psikiyatrların ve pskologların uyguladığı söz ile tedavi denilen bir yöntemdir. Hipokratın şöyle bir tanımı var, üç yol tedavi şekli vardır. Bitkiler, bıçak ve söz ile tedavi vardır. Söz ile tedavi işin pskoterapi denilen boyutudur. Bu konuda eğitim almış kişilerin belirli yöntemler uyguladığı tedavi şeklidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ikisi birlikte çok güzel sonuç veriyor. Bazen çok ileri durumda işin içerisinde düşünce bozuklukları, halüsülasyonların olduğu bir depresyonda psikoterapi sonradan işin içerisine girmesi önemlidir ama tek başına yeterli olmayabiliyor.

Kendi kendinize yapacağınız yöntemler

sizce-depresyonda-misiniz-test-edin

Uzman yardımı haricinde kendi başınıza neler yapabilirsiniz? depresyon tedavisinde kendi başınıza yapacağınız hafif tekniklerde vardır. İlk olarak zevk alabileceğiniz etkinler yapmanız çok önemli. Depresyon yaşayan bir kişi kısır bir döngü içine giriyor. Zevk almamak, keyif almamak depresyon belirtisinden bir tanesidir. Sosyal hayattan kaçan kişi depresif duygu durumuna giriyor ve zevk aldığı etkinliklerden iyice uzaklaşmaya başlıyor.

Hafif ve orta şiddetli depresif hissediyorsanız keyif almasanız dahi eskiden zevk aldığınız şeyleri bir kağıda bakın ve bunları gözden geçirin ve zevk almasanız dahi bunları gözden geçirin. İnsanlar ile ilişki halinde olmak çok önemli. Bir araştırmaya göre, insanın iyi hissettiren bir şeylerden bir tanesi insanlar ile temas halinde olmasıdır. Kendi başınıza yalnız kaldığınız zaman depresyon değilseniz dahi depresyona meyilli oluyorsanız.  Mümkün oldukça insanlar ile sohbet etmeye çalışın.

 

İnsanlara yardım edin

dost

Bazen kendi dertlerimiz ile o kadar meşgul oluruz ki kendimizi, kendimiz ile kıyaslarız. Zannederiz ki en büyük sıkıntı bizim başımıza geliyor. Bazen abartı içerisinde bulunabiliyoruz. Yaşadığımız küçük sıkıntıları depresyon gibi hissedip depresyon gibi yaşayabiliyoruz. Hayatta insanlar ne gibi problemler yaşıyhor, ne gibi derler var. Sizden daha kötü olan insanlara bir şekilde yardımcı olmak size iyi hissettirecektir. Hem yardımcı olmak hem de ego anlamında destek sağlayacaktır.

 

Duygularınızı paylaşın

sohbet

Bir lavabo düşünün, elimizi lavaboda yıkıyoruz lavabonun içerisinden kirli suyun akıp gitmesi yani bir gideri olması lazım. Bazı insanlar öyle ki o tortuları hep içerisinde biriktiriyor. Mürekkep lekesi gibi kağıdın üzerine tek tek düştüğü zaman çoğalır gider ve baş edemezseniz. O yüzden içimizdeki problemleri paylaşmak bizi rahatlatacak ve yükümüzü hafifletecektir.

 

Spor yapın

spor

Sporun beynimize antidepresanların yarattığı etki yaptığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Öğle arası, sabah kalktığınızda olabilir, spor yapmak önemli beynimizde ki kimyasal denge için spor yapmak önemlidir.

Türkiye’nin her yerinde psikologlar artık çok yakında. Yardım alabileceğiniz uzmanlar bulunmakta ve yardım almaktan çekinmeyin. İnsanlar benim hakkında ne düşünür diyoruz ama psikoloğa akıllılar gider.

 

 

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç