Deniz Baykal: Yeni Anayasa’nın İçeriğinden Halkın Haberi Yok


 

Antalya Milletvekili Deniz Baykal: Biz Dolmabahçe Sarayı’ndan egemenliği Ankara’ya, Meclis’e getirdik, şimdi siz Ankara’da Meclis’teki egemenliği götürüp Beştepe’deki saraya emanet ediyorsunuz. Egemenliği siz saraya emanet edebilirsiniz ama biz kapı kulları değiliz! dedi.
Yeni anayasa şahıs hegomanyasını ikame edecek bir projedir

Yeni anayasa teklifi, müellifi bilinemeyen ve içeriği belli değilken boş kağıt imzalatılarak önümüze getiren bir projedir. Bu projenin müellifi belli değildir ama arkasındaki siyasi irade bellidir. Bu proje telaşla hazırlanmış, hukuki ve siyasal olgunluktan uzak bir sipariş projedir. Milletin egemenliği ve meclisin üstünlüğü anlayışını temel alan bir asırlık siyasi geleneğimizi tahrip edecek, milli siyasi kültürümüzü çökertecek, millet egemenliği yerine şahıs hegomanyasını ikame edecek bu tasarı bugün önümüzde durmaktadır.

Sanki milleti haberdar etmeden, milleti uyarmadan işi olup bittiye getirme çabası vardır. Daha önce Ak Parti çözüm süreci diye PKK ile anlaşmanın halka izah edilip kabul ettirilebilmesi için çırpınıyordu. Akil adamlar icat edip onları bütün Türkiye’de seferber etmişti ve aylarca çabalamıştı. Şimdi anayasa değişikliğini millete anlatmak için en küçük bir gayret sergiliyor musunuz?

Siyasi parti genel başkanına, anayasa mahkemesi üyelerini belirleme yetkisi verilebilir mi?

Milletvekillerini boş kağıda imzalattırıp, milletin anlayıp öğrenmesine fırsat vermeden anayasayı değiştirip cumhuriyeti tahrip edemezsin, bu işler böyle olmaz. Eğer oldurmaya çalışıyorsanız bu işin içerisinde bir çapanoğlu var demektir.

Tüm Türkiye’nin temsilcisi olması gereken kişi bir siyasi partinin genel başkanı, grup toplantısına katılacak, MYK toplantısına katılacak, o partinin yararlarını, çıkarlarını savunacak, cumhurbaşkanı AKP genel başkanı olacak, AKP genel başkanıda yargıyı belirleyecek. Anayasa mahkemesini belirleyecek, HSYK’yı belirleyecek. Sağduyumuzu mu kaybettik? bir siyasi parti genel başkanına anayasa mahkemesi üyelerini belirleme yetkisi verilebilir mi? parti genel başkanı tarafsız olarak yemin edecek. Yani aynı kişi cumhurbaşkanı köşkünde tarafsız olacak, parti genel merkezinde AKP’li olacak, başbakanlıkta başbakanlık yapacak. Bu parti devletini oluşturmak demek. Siyaseti devletin temeline sokmak demek.

İlgili>>  AKP'nin normal şartlarda iktidarda kalma ihtimali yok

Yeni anayasa neler getirecek

Cumhurbaşkanı tek başına meclisi fes etme yetkisine sahiptir. Esat bile meclisi gerekçesiz fes edemez. Üstelik gösterdiği gerekçeyi de bir başka defa kullanamayacak. Biz hiç gerekçe bile göstermeden fes edeceğiz. Bunun sonucunda yüzde 51, yüzde 100’ü fes etmektedir.

Cumhurbaşkanı anayasa mahkemesinin 15 üyesinin 12’sini cumhurbaşkanı sıfatıyla atayaca, 3 tanesini de parti başkanı sıfatıyla atayacak. Sonra da o mahkemede cumhurbaşkanı bir ihtiyaç ortaya çıkarsa yargılanacak.

Olağanüstü hal kararnamesi çıkarma hakkına sahip, olağanüstü hal ilan etme hakkına sahip. Olağanüstü hal var diye kararname çıkarmay yetkili. Çıkaracağı kararname ile anayasayı değiştirebilir.

Yeni anayasa yürütmeyi cumhurbaşkanı işletir demiyor, yürütmeyi tanzim eder. Yani yürütme yetkileri de cumhurbaşkanının elinde.
Seçilen cumhurbaşkanı devleti tepeden tırnağa tek başına yönetecek. Bu kadar büyük yetkiler kullanan birisi denetlenebilir mi? hayır denetlenemez. Bir suç var ise bulursun 400 milletvekili, mahkemeye verirsin mantığı var. Mahkemeye verildiğinde ise cumhurbaşkanının tayin ettiği yargı üyeleri yargılayacak.

Bu tasarı önümüzde. Ben inanıyorum ki; eğer bu tasarı geçerse Türkiye çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacak. Yani biz TBMM’nin özünü, temelini, milletin haklarını maalesef bir tek kişiye emanet etme konumundayız. Bu tasarı red edilirse Türkiye’nin önünde büyük bir ufuk açılacağına içtenlikle inanıyorum.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç