DDoS Saldırıları Ve Korunma Yöntemleri


DDos saldırıları şüphesiz her internet sitesinin, her bilişim projesinin hatta her datacenter veri merkezinin korkulu rüyası olmuştur. Gün geçtikçe artan iletişim ağı, internete bağlı cihazların sayısının hızla artması ve buna paralel olarak bilinçli kullanım ve kontrolün ters orantılı olarak ivme göstermesi Hackerların iştahını kabartıyor, katma değer üretmeyi amaçlayan firma ve kurumların maliyetlerini, vizyonlarını ve hizmet kalitelerini doğrudan etkiliyor.

Aslında konuya aşina olanlar bile DDos kavramını pek te doğru yorumlayamıyorlar, bu sebeple önlem alamıyor, uyguladıkları yanlış stratejilerle yanlış yatırımlar yaparak büyük bir maduriyet ortaya çıkartıyorlar. Bu sebeple öncelikle DDos’u doğru anlamak hatta DDos ile eylem yapmaya çalışan kitleleri doğru tanımak gerekiyor.

DDos saldırganları, Hollywood filmlerinin çağrıştırdığı şekliyle bir yanılgı olarak çok zeki, çok başarılı gözü açık bilgisayar korsanları sanılırlar. Oysa gerçek hiçte böyle değildir. DDos saldırıları ekseriyetle teknik bilgisi orta seviyedeki sektördeki amiyane tabirle “Lamer” olmaktan öteye geçememiş, aslında bu eksikliklerini DDos gibi rasyonel bir sonuç elde edilemeyen teşebbüslerle bastırmaktadırlar.

Şunu hemen belirtelim, DDos saldırıları yapılması çok kolay ancak korunması fevkalade zor saldırı türleridir. Bu durum yazılım açıklarının kullanılması, şifre kırma, vb. işlemlerin tam tersidir. Bu tür işlemleri gerçekleştirmek çok zor, ancak önlemini almak çok kolaydır. Bu sebeple hacker kavramının çoğunlukla DDos meselesi sebebiyle gündeme geldiğini düşünebiliriz.

Peki DDos saldırılarının hedefinde kimler vardır? Siz potansiyel bir hedef misiniz? Bu konuya açıklık getirelim. DDos saldırılarının hedefi düşünüldüğünün aksine pekte öyle ticari projeler ve firmalar değildir. Genellikle oyun sistemleri, dating, vb. web site ve uygulamaları ya da ideolojik kaynaklar (haber siteleri, örgüt, vb. teşkitalar) olurlar. Zira DDos saldırısı ile ticari bir projeye kalıcı bir zarar pek verilemez.

Örnek olarak herhangi bir datacenter dan Sunucu kiraladınız ve küçük bir oyun sunucusu işletmeye başladınız. İşte şimdi potansiyel bir hedefsiniz. Zira konuyu oyun sanan rakipleriniz size zarar vermekten anlamsız bir keyif duyarlar. Hele bir de mütevazi bir başarı elde ettiyseniz ürpermeye başlayabilirsiniz. Her an sunucunuz ulaşılamaz duruma gelebilir, sunucu barındırma hizmeti aldığınız firma size saldırı nedeniyle sunucunuza ulaşamdığınızı söyleyebilir.

Peki bu saldırılardan nasıl korunabilirsiniz? Aslında sizin yapabileceğiniz pek de bir şey yoktur. Zira Ddos saldırıları yüksek trafik ile hedefi yanıt veremez hale getirir. Bu sebeple sunucunuza kuracağınız uygulamalar, sunucunuzun erişim kapasitesinin üzerine çıkan talepleri karşılamayaz hale gelecektir. Bu tür saldırılar ancak sunucunuzun internete erişim hizmetini sunan datacenterlar tarafından engellenebilir ve korunabilir. Bu sebeple tam anlamıyla saldırı koruma hizmeti veren bir datacenter ile  çalışmanız gerekmektedir.

DDos saldırıları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve konuyu verimerkezi gözüyle incelemek için şu makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz. DDos Saldırıları

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç