Davutoğlu Arap Dünyasının kanaat önderlerine hitap etti


Başbakan Davutoğlu Davos’ta Arap Dünyasının kanaat önderlerine hitap etti. Türkiye’nin Ortadoğu’daki ülkere bakışını değerlendirdi

Suriye rejiminin vahşeti derinleşti

2013 sonrasında durumlar değişti Suriye rejiminin vahşeti derinleşti. Şu anda daha fazla karamsarlık söz konusu bunlarla birlikte Arap Baharı neticesinde erken dönemde sorunları çözmeye çalıştık. Bizi kimse bu konuda suçlayamaz. Şam’a gittim Esat’ı iknaya etmeye çalıştım ve onu insanlarına karşın askeri güç kullanmamasını söyledim.

Ben burada yüreğimden konuşuyorum metinlerden değil. Türk Arap ilişkileri sadece rasyonel bir şekilde yürümesin. İlişkilerin psikolojik derinliği ve bölgesel aidiyet düşüncelerimiz canlı kalmalı. Coğrafi durumla ilgili olarak siyasi birlikteliğe saygı duymalıyız ancak burada zihinlede ki bariyerleri kaldırılması gerekli. Zihinlerdeki bariyerler kaldırmayı ifade ediyorum. Elbette sınırlara saygım var. Burada siyasi liderler olarak değil. Sivil toplum arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerekli.

Şu ana kadar mültecilere 5 Milyon Dolar harcama yaptık

Psikolojik bariyerlerin kaldırılması konusunda sizden de ricam bu bariyerlerin yeniden ortaya çıkmasına müsade etmeyin. İnsanı yaklaşımlar diğer bir kısım. 2 Milyon mülteci söz konusu Türkiye’de. Baktığımızda Avrupa’ya 200 bin mülteci geliyor olsa göçlere karşı olan insanların yürüdüklerini görürdünüz. Biz şu ana kadar mültecilere 5 Milyon Dolar harcama yaptık. Elbette hükümet tarafından eleştirilmekteyiz. Ancak burada bu durumla ilgili olarak size şunu temin edebilirim ki bana kimse gelipte Suriyelileri görmek istemiyoruz demedi. Bu insanı bir durumdur.

İlgili>>  Yeni anayasayı Ak Parti ve HDP yapabilir

Hepimiz güvenlik risklerinin farkındayız özellikle terörist saldırıların farkındayız. Suriye halkı üzerinde büyük bir şiddet söz konusu bizim dediğimiz zamanda Suriye’deki savaş son bulmuş olsayı bugün Işıd olmazdı. Bölgede insan haklarına saygı duyulmalı ve bölgedeki ülkelerin sınırlarına saygı duyulmalı.

Türkiye’de bir başarı hikayesi söz konusu

Bizler karşılıklı olarak birbirimize saygı duymak zorundayız. Özellikle değelerimize saygı duymak zorundayız. Türkiye hiçbir zaman kapalı bir gündem ortaya koymadı ancak biz demokratik olarak seçilmiş yönetimleri destekliyoruz bu çok açık.

Mısırda elbette bazı görüş farklılıklarımız söz konusu, Mısır halkı ile aramızda hiç bir şey yok. Biz oradaki askeri darbeyi hiç bir zaman tanımayacağız. Altını çizmek istiyorum Mısır güçlü ise bölge istikrarlı ve güçlü olacaktır. Bizim düşüncemiz bu şekilde kabul ederler ya da etmezler. Mısır istikrarı halkın vereceği meşrutiyetle sağlam olur.

Biz GSMH’yı 4 katına çıkarabildik çünkü modern insan unsurumuz her geçen gün artmak ve reformlar devam etmektedir. Ekonomik alandaki tüm sektörlerde ilgili olarak çalışmalar yaptık. Emin olamayız ve gevşeyemeyiz burada dinamik olmaya ihtiyacımız var. Tarihe uyum sağlamak için çalışmalıyız ve rehavete kapılmamalıyız. Türkiye’de bir başarı hikayesi söz konusu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç