Dalak Büyümesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?


 

 

Dalak hem bağışıklık mekanizması hem de kan yapımı açısından önemli görevler yüklenmiş olan bir organdır. En önemli görevlerinden birisi, vücutta antijen adı verilen mikroorganizmaların parçalanması, bağışıklık mekanizmasında rol alan önemli maddelerin salgılanması, normal görevini yapmayan bozuk alyüvarların parçalanması, bazı hastalıklarda anne karnınında kan yapımıdır.

Dalağın vücut içerisindeki yeri midenin yanıdır, kaburgaların içerisinde yer alır dalak organı normalde küçüktür ama büyüdüğünde bir yumruk kadar olmaktadır. Dalak organı şişme ile eşdeğer ifade edilir.

Dalağın büyüme nedenleri

Dalağın başlıca iki görevi vardır, kan hücre elemanlarının geçtiği orada süzüldüğü bozuk olanların atıldığı bir organ, ikincisi ise bağışıklıkta görev yapan bir organ.

Koştuğumuz ya da efor yaptığımızda kalbimizin kan pompalama kapasitesi artıyor. Dalak organı vücudunu ağırlığının yüzde 2 sini oluşturur. Vücut kan hacminin yüzde 5’ini oluşturuyor yani ağırlığının 2.5 katı kadar kanı içerisinden geçiriyor. Kaburga dalağa basınç yapıpta kaburga dalağa çarpınca dalağımız bize büyüme hissi veriyor.

Dalak büyümesi hangi testlerle anlaşılır?

Kaburga aralarının vurarak muayenesinde dalak büyük olduğu için tok bir ses duyulur bu da dalak büyüklüğünü bize dolaylı olarak gösterir. Ancak fizik muayene her zaman dalak büyüklüğünün ortaya koymasında her zaman yeterli olmayabilir.

Klinik bulgular bir dalak büyüklüğünü gösteriyorsa hekime bunun radyolojik testler ile doğrulanması gerekir. Bunun en basiti ultrasonografidir. Ancak burada ultrosanografinin de kimi durumlarda yanılabileceğinin göz önüne alınması gerekir. Daha iyi bir radyolojik testlerden tomografi ve emarı saymak mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in