Dalak Büyümesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?


 

 

Dalak hem bağışıklık mekanizması hem de kan yapımı açısından önemli görevler yüklenmiş olan bir organdır. En önemli görevlerinden birisi, vücutta antijen adı verilen mikroorganizmaların parçalanması, bağışıklık mekanizmasında rol alan önemli maddelerin salgılanması, normal görevini yapmayan bozuk alyüvarların parçalanması, bazı hastalıklarda anne karnınında kan yapımıdır.

Dalağın vücut içerisindeki yeri midenin yanıdır, kaburgaların içerisinde yer alır dalak organı normalde küçüktür ama büyüdüğünde bir yumruk kadar olmaktadır. Dalak organı şişme ile eşdeğer ifade edilir.

Dalağın büyüme nedenleri

Koştuğumuz ya da efor yaptığımızda kalbimizin kan pompalama kapasitesi artıyor. Dalak organı vücudunu ağırlığının yüzde 2 sini oluşturur. Vücut kan hacminin yüzde 5’ini oluşturuyor yani ağırlığının 2.5 katı kadar kanı içerisinden geçiriyor. Kaburga dalağa basınç yapıpta kaburga dalağa çarpınca dalağımız bize büyüme hissi veriyor.

Birçok enfeksiyon ve hastalık türü dalak büyümesine sebebiyet verebilir. Tedavinin seyrine göre dalak üzerindeki etkiler geçici olabilir.
Büyümeye katkıda bulunan faktörler şunlardır:

• Mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar

• Frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlar veya kalp iç katmanı enfeksiyonu (endokardit)

• Sıtma gibi paraziter enfeksiyonlar

• Siroz ve karaciğeri olumsuz etkileyen diğer hastalıklar

• Kırmızı kan hücrelerinin erken yıkımı ile ilişkili hemolitik anemi çeşitleri

• Lösemi gibi kan kanserleri ve Hodgkin hastalığı gibi lenfomalar

• Gaucher hastalığı ve Niemann-Pick hastalığı gibi metabolik bozukluklar

• Dalak veya karaciğerdeki damarlar üzerinde basınç veya bu damarlarda kan pıhtısı oluşumu gibi.

Dalak büyümesi hangi testlerle anlaşılır?

Kaburga aralarının vurarak muayenesinde dalak büyük olduğu için tok bir ses duyulur bu da dalak büyüklüğünü bize dolaylı olarak gösterir. Ancak fizik muayene her zaman dalak büyüklüğünün ortaya koymasında her zaman yeterli olmayabilir.

Klinik bulgular bir dalak büyüklüğünü gösteriyorsa hekime bunun radyolojik testler ile doğrulanması gerekir. Bunun en basiti ultrasonografidir. Ancak burada ultrosanografinin de kimi durumlarda yanılabileceğinin göz önüne alınması gerekir. Daha iyi bir radyolojik testlerden tomografi ve emarı saymak mümkündür.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç