Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi?


İlk bulgusu kişide kontrolsüz kilo alma olarak görülür. Yüzün kızarması, sırtta ensede yağ dokusu birikmesine bağlı olarak şişmenin ortaya çıkma ile de ortaya çıkar.

Cushing sendromu böbrek üstü bezlerinin aşırı kortizon hormonu salgılaması sonucu ortaya çıkıyor bu da aşırı kilo alımına neden oluyor. Herkeste görülebilir, cildimizde et beni çıkması gibi vücudumuzun organlarında minik benler çıkabilir. Dışarıdan kullanılan bir ilacı yok cerrahi operasyon tek tedavisi. Eğer hastalık tedavi edilemezse hayati riskleri var.

Hangi şikayetlere yol açar?

Kilo alımı, hipertansiyon, bayanlarda tüylenme ve adet düzensizlikleri görülebilir. Cilt altı yağ dokunun azalması ve cildin incelmesine bağlı olarak ciltte çabuk morarmalar, bir parmak kalınlığından daha geniş çatlaklar ortaya çıkabilir.

Ensede yağ birikim neticesinde amerikan bufolaları tipinde görüntü ortaya çıkabilir. Vücutta kilo alımı olurken kol ve bacakta incelme görülebilir. Şeker hastalığı ve şeker metabolizma bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Cushing hastalığı nasıl teşhis edilir?

Cushing hastalığının teşhisi zordur çünkü kan testleri tek basit bir test ile cushing hastalığının tanısını koymaya yetmez. Bu testlerin birden fazla tekrarlamak gerekebilir. Ayrıca baskılama testleri uyarma testleri gibi ilaçlar ile bir takım testlerin yapılması gerekir. Bazen hastanede yatırılarak bu testlerin yapılması gerekebilir. Bu süreç diğer hipofiz tümörlerine göre daha uzun ve tehlikelidir.

Bir başka özelliği de cushing hastalığında sorun hipofizde olmasına rağmen bunların yüzde 50’si görüntülenemeyebilir. Bu gibi durumlarda ilave tektik yöntemlerine ihtiyaç vardır. Kasıktan girerek anjiyo ile hipofiz bezinin yanına kadar gidilip oradan kan örneklerini alınarak sonuca varılır. Uzun ve sıkıntılı süreç olduğu için hastalarda bu süreçten yıpranmış olarak tedavi aşamasına gelebiliyorlar.

İlgili>>  Hipofiz Bezi Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cushing sendromu belirtileri

Bu hastalığı taşıyan bireylerde gövde kısmı aşırı kilolu, kol ve bacaklarince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır. Diğer belirtileri ise;

  • Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda bozulma
  • Yeni gelişen veya kötüleşen yüksek kan basıncı
  • Diyabete sebep olabilecek glukoz intoleransı
  • Omur ve ense bölgesinde aşırı yağlanma vardır
  • Karın bölgesinde aşırı yağ birikir
  • Kollar ve bacaklar zayıftır
  • Baş ve sırt ağrısı, yorgunluk, kaslarda güçsüzlük
  • Karın bölgesinde, göğüslerde çatlamalar

 

Cushing hastalığı nasıl tedavi edilir?

Cushing hastalığı olduğundan eminsek yani sorunun hipofiz bezinden olduğunu biliyorsak öncelikle bir hipofiz bezi emarı yapılmalıdır. Hipofiz emarında tümör görülüyorsa bu iyidir. Ancak hipofiz emarında tümör görülmez ya da şüpheli olursa anjü yapılarak sorunun hipofiz bezinin sağ yarısında mı? sol yarısında mı? olduğu anlaşılmaya çalışılır ve sonuca göre hipofiz cerrahisi yapılır.

Hipofiz cerrahisinden tümör çıkarılır. Tümör görülmüyorsa hipofiz bezinin sorunlu olduğu düşünülen yarısı çıkartılır. Bazen de eğer ileri yaşta bir kişi ise hipofiz bezinin tümünü çıkarmak bile gündeme gelebilir.

Cushing hastalığı tedavi edilmezse nelere yol açabilir?

Cushing hastalığı tedavi edilmezse hormon yüksekliğine bağlı tipik görünüm giderek giderek daha da belirginleşir. Hasta kilo almaya devam eder. Şeker hastalığı gibi ikincil problemler ortaya çıkar. Kas güçsüzlükleri ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler giderek ilerler. Eğer tedavi edilmelidir ciddi bir sendromdur ve mutlak suretle tedavi edilmesi gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç