Cumhurbaşkanı gümbürtü çıksın istiyor


mehmet tezkanCumhurbaşkanı Erdoğan seçim bildirgesini mi okudu yoksa seçim bildirgesinin başkanlık sistemi bölümünü mü Gazeteci Mehmet Tezkan yorumladı.

Cumhurbaşkanı okumuş belli, Davutoğlu yazmış böyle bir şey konuşacağım demiş, istişare ettik diyor. Cumhurbaşkanı beni başkanlık hakkında yazanlar ilgilendiriyor diyor. Yine de o bile Cumhurbaşkanı’nın bir partinin bildirgesinde nasıl bir başkanlık istediğine müdahelesi.

Ekonomi kısmına da müdahele edebilir. Buradaki meselede Cumhurbaşkanı bunu açıklıyor, açıklamayabilirdi, hiç kimsede bilmez, bütün seçim bildirgesini baştan sona kendide yazabilirdi. Cumhurbaşkanın bunu açıklaması okumasından daha önemli. Evet ben baktım ne var diye diyor. Bilmiyor mu bunu muhalefetin anayasaya aykırı bu diye gümbürtü yapacağını biliyor. Bu çıksın diye bu açıklamayı yaptı.

Cumhurbaşkanı oy istedi diyoruz, ne olmuş diyoruz normalleştiriyor. Bir başka şey yaptığı zaman diyorlar ki partinin başkanlık kısmına müdahele etmiş, canım oy istemiş bunu yapar bunu yapar diyorlar. Böyle düşündürüyor ki alışalım istiyor. Cumhurbaşkanı başkanlık istiyor o da olmazsa partili cumhurbaşkanı olsun istiyor ve bundan kaçmıyor. Anayasaya aykırı diyoruz, Ak Parti’liler de anayasaya aykırı değil o anayasayı darbeciler yaptılar diyor biz onu çöpe attık diyor. Ben de sevmiyorum o anayasayı ama anayasayı çöpe attık demek yanlış.

Faiz meselesinde sanki bu ülkenin Ekonomi Bakanı yokmuş gibi açıklamarlarda bulundu bunu toplumu alıştırmak için yapıyor. Diyor ki ben farklı bir Cumhurbaşkanıyım. Farklı olmak ne demek anayasaya uymamak mı. Kendisine farklı bir fotoğraf çiziyor ben seçildim, şimdilik başbakan var ben yarı başbakan gibi davranacağım, seçime kadar kafalara bunu yerleştireceğim diyor kendince.

Ak Partili’lere diyor ki be bu partiyi bırakmadım bakın diyor herşey benden soruluyor diyor. Yarın aday listesine de müdahele edecektir. Cumhurbaşkanı aday listesi hazırlayamaz dediğimizde zaten oy istiyordu diyeceklerdir. Başbakan’a sen benim başbakanlık yaptığım gibi başbakan değilsin, sen Cumhurbaşkanı’na bağlı başbakansın mesajı veriyor. Bundan önce Erdoğan seçim bildirgesi yapıp Abdullah Gül’e gitti mi? Davutoğlu gidiyor gösteriyor bunu açıklayan Cumhurbaşkanı, bakın benden habersiz olmaz mesajı veriyor. Hiçbir şey söylemeseydi biz hiçbir şey bilmeyecek ve tartışmazdık. Bizzat kendi söyleyerek, faizide bizzat kendisi söyleyerek böyle bir tutum geliştirdi.

Cumhurbaşkanı bu tutumlarını bizim kabul etmemizi hissediyor. İsterse kapalı kapılar ardında konuşur dediğini yaptırır. Ama bütün kamuoyunda benim dediğim oluyor mesajı veriyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç