Çözüm süreci siyaset üstü bir konudur


erdinç yazıcıGazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı, çözüm sürecinde Hakan Fidan’ın rolünü değerlendirdi.

Siyaset kültürü içerisinde karizmatik liderin sorun çözme bakımından anlam ve değerini biliyoruz. Demokratik politik kültürlerde de güçlü liderler önderlik yapabilirler. AB’ye karşı kültürden gelerek fikri dönüşüme uğramış bir liderdir Tayyip Erdoğan. Çözüm sürecinde de takdir edilecek bir tarafı var. Erdoğan’a diktatör deyin ama Türkiye’nin ciddi bir konuyu görüşüyor ve bu konuda iradesini koyması da kolay değildir, çözüm süreci siyaset üstü bir konudur ve bunu siyaset ile karıştırmayalım.

İlgili>>  Terörü üretenler terörü sonlandırırlar

Hakan Fidan’ın Mit’in başından ayrılması yanlıştı, çözüm süreci belli kişilerin önerisi ile gider. Fidan çözüm sürecinde referans kişiydi dönmesi bence iyi oldu. Süreç başarılı bir biçimde Hakan Fidan’ın liderliğinde gidiyordu. Dönüşüde bana göre çok iyi oldu. Bürokrasi ile siyaset ile ilişkiler tam olarak anlaşılamıyor. Fidan Ak Parti üyesi olmadı, adayı oldu.

Mutlaka bir siyasi partisi ile bağlantılı olmak ile aday olmak arasındaki ayrımı görmek gerekiyor. Mit müsteşarının görevinin başına dönüşünü olumlu olarak görüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç