Çözüm süreci nereye gidiyor


doğu ergilBugün gazetesi yazarı Prof. Dr. Doğu Ergil çözüm süreciyle ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Çözüm süreci dediğimiz anda zaten bir sorun olduğunu kabul ediyoruz, mesele bu sorunu nasıl tanımladığımızda bir taraf eğer kötü yönetim, demokrasi eksikliği, hukuk devletinin aksaması olarak bakıyor ve bunların giderilmesinde görüyorsa ne ala. bunların dışında silahlı bir örgütle pazarlık yapılmasının bir anlamı yok.

Hükümet milliyetçi tabandan oy alabilmek için kürt sorun yoktur asayiş sorunu vardır diyor. O zaman tabi ki bir silahlı örgütü muhatap olarak alınırsınız. O zaman neyi konuşursunuz, Türkiye’deki demokrasiyi konuşmazsınız, onunla silahları bırakmayı konuşursunuz. Zaten silahlar susmuş durumda. Cumhurbaşkanı’nın kürt sorunu yoktur diyor hala bir mutakabat sorunu olmadığı anlaşılıyor.

İmralı’da bir sürü sorun anlaşılırken dışarıda inkar ediliyor demek ki zaman oynanılıyor. Seçimen sonra bu pazarlık devam edecektir. Herşey geldi silahların susmasına bağlandı. Silahlar sustu, kürtler silahların susmasını bir başlangıç olarak görürken resmi Türkiye’de bunu sonuç olarak görüyor.

İlgili>>  Çözüm Sürecinin 35 Yılı

Benim tabirimle Pkk Türkiye’de silahları duvara asacakmış artık silaha başvurmadan siyaset yolu ile götürecektir bu işi ama kürtlerin giderek ağırlık ve özgürlük kazandığı Ortadoğu’da, Erbil’de bugün yani Kürdistan bölgesel yönetim bölgesinde kurulan Işid’e karşı yönetim merkezinde Suriye kürtlerinin askeri kanadının bir temsilcisi var. Bu ne demektir, Amerikalılar ile birlikte Pkk’nın bir kolu Ortadoğu’da Işid’e karşı mücadele ve bu mücadeleden sonra Ortadoğu’da kürtler söz sahibi olacaktır.

Bu etkinliğinin arttığı bir yerde Pkk’da silah bırakma beklenmez. Ama Türkiye’de silah bırakmaya ilişkin bir karar vermişlerdir. Bunun sınırı şöyle olabilir; Eğer Hdp girdiği seçimde bence ahlaksızca bir engel olan yüzde 10 barajını aşamadığın takdirde kürtler bütün dünyaya şunu söyleyecekler; Bizim Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde kalıp bunun çözümüne siyaset katılmamızı Türkler engelliyorlar, o zaman biz kendi yolumuza gideceğiz diyeceklerdir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç