Çözüm Süreci Geri Dönülemez Bir Yolda


numan kurtulmuşBaşbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin geldiği noktayı değerlendirdi.

Sürecin yüzde 80’ini geçtik

Başlamış olan bir süreç var. Bu geri dönülemez bir yol. Azgın bir nehirde karşıdan karşıya yüzde 80 ni geçmişiz biz artık buradan geriye dönemeyiz, kimse de geri dönün diyemez. Biz vazgeçsek bile millet vazgeçmez. 30 yıllık bir meseleden, 90 yıllık bir siyasal sorundan bahsediyoruz. Türkiye’ye 50 bin insana mal olmuş, 1.2 trilyon dolarlık maddi kaybı kaybolmuş bir iradeden bahsediyoruz. Eski Türkiye olsaydı bu meseleyi konuşuyor olmazdık, çatışmalar yine devam ediyor olurdu.

Bu çerçevede 3 tane irade yan yana geldi, hükümetin çözme, örgütün silah bırakma iradesi, milletin desteği bir araya geldi. Bunların bir tanesi olmasa bu süreç devam etmezdi.

Kimse dağa çıkmak istemyecektir

Görüşmeler mahiyeti ile artık elinde silah olanda ben bu silahı bırakacağım iradesini ortaya koyuyor. Bu savaş durmasın isteyenler olacak, tamamiyle bunu toprağa gömene kadar, bu iş bitti diyene kadar provakasyon olabilir. 6-7 ekim olaylarını kim başlattı? bir şey bizi sevindiriyor o kadar şehrmizde insanlar öldü, o kadar insanlar öldü ama orada milyonlarca kürtün yaşadığı bölgelerde kürt halkımız sokağa çıkmadı. Bu çok marjinal bir provakasyon olarak kaldı, demek ki halkın desteği devam ediyor.

İlgili>>  Terörü üretenler terörü sonlandırırlar

Kürt meselesinde asıl olan iradenin ortaya çıkması ve bu iradeden vazgeçilmemesidir. Bizim siyasi olarak çizgiyi ortaya koymak ve talimatları vermek, asıl olan İmralı iradesi, örgüt iradesi silah bırakmayı istiyor mu, hükümet çözüm istiyor mu, istiyor, millette çözüm olsun istiyor. Bir daha hiç kimse dağlara çıkalım da bu davaya devam edelim diyemez. Şehirde mücadele etmek, taş atmak, molotof atmak istemeyecektir. İnsanları dağa kolay kolay götüremezler, buna bölge halkı ve Türk siyaseti müsahade etmez.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç