Çözüm süreci derin bir farklılaşmaya doğru gidiyor


hüseyin gülerceGazeteci Yazar Hüseyin Gülerce çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendi.

Silahların bırakılma uygulamasını henüz daha göremedik. Hükümet demokratikleşme konusunda kürt meselesinin çözümü istikametinde epey adım attı. Çözülemeyen temel mesele; kürt vatandaşlarımıza haksızlık yapıldığını, faili meçhul cinayetler gibi davranışlar ile haksızlık yapıldı. Kendini ifade edememe, kürdüm diyememe gibi durumlar oluştu ama artık toplum buna hazır. Hükümet ve büyük makul çoğunluk bu meselenin çözümünde anayasada eşit vatandaşlık istiyor. İster kürt meselesi densin ister denmesin, bu meselelerin çözülmesi gerekli. Bunların çözümü genel bir demokratikleşme ile açıklığa kavuşması lazımdır. Kürtlerin beşte üçü meseleye böyle bakıyor.

Kürt siyasi hareketinin lideri Abdullah Öcalan, Öcalan hareketin planlanması adına öne çıkarıldı. Hedefleri kelimelerle, demokratikleşme, eşit yurttaşlık ile ifade edilsede başka şeyler var. Bu bizi toplum olarak rahatsız ediyor. Türkiye’den ayrılmayacağız diyorlar ama söylemleri hiçte öyle değil, bu konudaki endişeleri gidermiyor.

Bizim endişemiz güneydoğuda ırkçılık zehiri öyle bir akıtılacak ki siz artık bu meseleyi çözmek için makul insanları bulamayacaklar, böyle bir endişemiz var bizim. Öcalan, Diyarbakır’da barış ve uzlaşma mektupu okuttu. Ne diyor; “40 yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen mücadele boşa gitmedi. Pkk’nın Türkiye Cumhriyeti’ne yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre” diyor. Bizim bakış açımızdan ne kadar farklı bir bakış açısı olduğunu görüyorsunuz. Biz ne diyoruz; Temel yurttaşlık temelinde yeni bir sivil anayasa ile bu meseleyi sadece kürtler, aleviler, sünniler sorununu gündeme getiren, hepimiz için çözüm bulalım diyoruz. Ama onlar öyle demiyor. Onlara göre yeni dönem ruhu var. Bir taktikten bahsediyorlar, demokraside stratejiden bahsedemezsiniz.

İlgili>>  Çözüm Sürecinin 35 Yılı

Kendisini uyanık gören ve bu süreçte de bakmayın onların siz çözüm süreci dediğine, biz kendi bildiğimizi okumaya devam ediyor. Geldiğimiz noktada da verdiğimiz mücadele boşuna gitmedi, o mücadeleyi de Pkk verdi diyor. Bu mesele yukarıda da Arınç ile Erdoğan’ın yaklaşımında da ortaya çıktı.

Çözüm süreci çok güzel bir noktaya geldi, bu mesele bir yandan da tekrar derin bir farklılaşmaya doğru gidiyor. Seçim öncesinde herkes tiübüne oynuyor diye düşünülebilir ama bu iş samimiyet ve güven meselesi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç