Çözüm süreci başladığı noktada değil


sedat laçinerUluslararası ilişkiler, Türk Dış Politikası, Ortadoğu ve Kafkasya ve Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Uzmanı Prof. Dr. Sedat Laçiner çözüm sürecini değerlendirdi.

Pkk ne istiyor

Siyasi partiler üzerinden okuma yaparsak çok farklı yerlere gidebiliriz, her partinin kendi iç mülahazası vardır. Olaya geniş açıdan bakarsak, Pkk ne istiyor, siyasi haklar talep ediyor. Pkk Kürdistan diye bir bölge istiyor. Bunun bir meclisi olsun, orada yaşayan insanların seçtiği insanlar olsun, meclisin ayrı bir bayrağı olsun, bu meclis vergi koyabilsin, mahkemeleri olabilsin, teröristler ellerinde silahlarla insinler polis olsunlar, Kürdistan’ın savunma gücü olsun istiyor. Pkk diyor ki, beni olduğum gibi kabul edin diyor.

10 madde nevruza kadar

Kandil’den bir açıklama yaptı, biz bağımsız olmak istemiyoruz, hem bağımsızlığın haklarına sahipler hem de sorumlulukları Türkiye Cumhuriyeti’ne bırakıyorlar. Bir tarafta diyor ki, Pkk silahları bıraksın, bazı köylerin isimlerini değiştirelim, halay çeksinler istiyorlar burada çok uçurum var. Kandilin rüyasını gördüğü senarist Öcalan’dır. Öcalan’ın kitaplarını okuduysanız orada ne kastettiği belli, silahları bırakabilirsiniz ama talep ettikleri yerine getirilirse diyor. Önümüzdeki 10 madde nevruza kadar diye düşünüyorum.

6-7 Ekim olayları yaşandı, gezi olayları oldu bir tıkanma var. Hükümet 2012’de başladığı kadar rahat değil, gezi olayları başlasa üzerine çözüm süreci birleşse hükümet bunları kaldıramaz. Çözüm süreci şu anda yavaşladı, ilerleyemedi. Bunlardan bir tanesi iç gelişmelerdir.

İlgili>>  Hdp analardan özür dilemeli

Pkk kendini çok güçlü hissediyor

Pkk, Hdp, Öcalan dışında kök salmak niyetinde, sokakta şiddet siyaseti yapma gücüne de ulaştı. Dolmabahçe’de konuşulan nevruzu kurtarmak ve herkesin sakinleşmesi, seçimin ardından ise doğacak duruma göre yol haritası belirlemek.

Hükümet, Kuzey İrlanda meselesinde olduğu gibi Diyarbakır’da meclis kuruyorum dese böyle bir hükümet seçimi kazanamaz, bunu söyleyemiyor, gezi olayları, 17-25 aralık ile içeride gerilen bir toplum var. Eğer yüzde 50 arkanızda insan olsa, diğer yüzde 50 gerilmezse bunları hükümet söylenebilir. Öcalan’ın serbest kalması vatana ihanet olarak sayılmayarak içeriden çıkarabilirdi eğer toplum bu kadar gergin olmasaydı. Pkk şu an kendini çok güçlü hissediyor. Pkk belli bir mesafeye geldiğini biliyor, dünya ile ilişkimi geliştiriyorum diyor niye hükümetin dediğini yapayım ki diyor. Çözüm süreci başladığı noktada değil, çok büyük yapısal değişiklikler oldu. Köprünün altından çok sular aktı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç