Çocuklarımızı yetiştirirken yeteri kadar bilinçli miyiz?


ibrahim bilgenPsikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen, kaliteli çocuk yetiştirmek için tiyolar verdi.

Kendi yaşayamadığımız çocukluğu kendi çocuğumuza dikte ediyoruz

İçimizde bir çocuk modu vardır. Çocuk modları 5 -6 tanedir, incinmiş çocuk, kırılmış çocuk, sevinçli çocuk, kırılgan çocuk biz içimizde bunlarla yaşarız. Sanki beynimizin içerisinden bir çocuk konuşur. Bu şekilde beynimizin içerisinde konuşan çocukluğumuzdaki anne babamız. Bu acıyı çektiğimiz çocuk ben çocuğumu asla böyle yetiştirmem diyor. Ama bir gün olacak beynimizin içindeki kötü şeyler çıkacak diyoruz. Biz kendi çocukluğumuzun acısını kendi çocuğumuz üzerinden çıkartmaya çalışıyoruz. Bu restarasyon çocuğun kendisini çocuk olarak hissetmiyor. Bunu düzeltmek için çocuğunuzu özgürlüklerle donatmanız yanlış.

Cinsiyet ayrımcılığını nasıl yaparız

Bana gelen bir kız çocukta, erkeklerden değilde kızlardan hoşlandığını gördük, bunun altına baktığımızda hayat hikayesi ortaya çıkıyor. Anne babaların cinsiyet ayrı mı da kendi çocukluğundan itibaren kendilerine verdiği cinsiyet öneminin sonucudur. Kader ayrı bir şey, her şeyi yapamayız. Anne babanın yetiştirici cinsiyet ile bağlantılı. Çocuklarda 1.5 yaşında cinsel çekirdek oluşur ve 2.5 yaşında cinsiyet algısı oturur.

İlgili>>  Oyuncaklarına Benzeyen Bebekler

Bir kız çocuğu silahla oynuyorsa, eğer evde varsa özendiği için oynayabilir. Ama evde erkek çocuk olmadığı halde erkeksi davranışlar sergiliyorsa orada bir soru işareti olabilir. Bir kız çocuğu bebeklerle oynuyor daha kibar davranıyorsa o kızın babası genelde evden uzaktır ve o kız komşularıyla, teyzeleriyle büyümüştür. Çocuk kadınların içerisindeyse o zaman feminen daha cinsel kimlik sapmaları ortaya çıkıyor. 1.5 – 2.5 yaşları çocukların cinsel ayrımcılık için çok önemli yaşlar.

Kardeşler yetiştirirken nasıl adil davranılır

Eğer sen hayat olarak herkese adil davranmayı bildiysen çocuk ile ilişkin güzelse çocuk bunu zaten görür. Çocuk ile aradaki köprüyü iyi kurduysan köprüde çocuğa güzel bilgileri verebilirsin.

Çocukluktan itibaren güvensiz, pasif olan çocuk anlaşılabilir ama çocuk bir davranışından dolayı sosyal çevrede problem yaşanıyorsa tedavi getirebilir. Çocukken olan problemleri önceden görmek çok önemli. Herkesin bir yapısı var ama bu yapı huy diyerek geçilen seneler var çocuğu iyi incelemek ve gerektiğinde tedavi etmek herkes için iyi olacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç