Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur?


ateş

 

Abdurrahman YıldırımÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım çocuklarda yüksek ateşin nedenleri ve ateşi düşürme yolları hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda ateş aileleri en çok tedirgin eden konulardan birisidir. Özellikle iki yaş alında olan ateş önemli bir neden olabilir. Ateşin ölçüm tekniği olarak koltuk altından, makat ya da kulaktan ölçülebilir. Bizim pratikte en çok tercih ettiğimiz kulaktan ölçme tekniğidir.

37.7 derece üzerinde ise ateşi var demektir ve ona göre müdahele edilmelidir. 38.5 üzerinde olan değerler önemlidir, genellikle bunların nedeni virüslerdir. Farklı tipte virüsler ateş yapabilir, bunun yanı sıra burun akıntısı da eşlik edebilir. Ateşin nedeni orta kulak intihabı, bademcik intihabı, idrar yollarında intihap olabilir, vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon var ise bu ateş yapar. Çocuklarda bizim en sık gördüğümüz neden enfeksiyondur.

Ateş nasıl düşürülür

Ölçüm tekniği önemlidir, koltuk altından ölçtüğümüz dereceler bizi yanıltabilir, koltuk altı kuru olmalıdır. Kulaktan ölçtüğümüz zaman da kulakta kir ya da nem ölçüm sonucunu değiştirebilir. Ateş 37.7 üzerinde ise çocuğu soyup ateşin düşmesini sağlamak lazım. Bunun yanı sıra ateş hala yüksek ise yarım saat sonra ateş düşmüyor ise genellikle bir yaş altı fitil, bir yaşının üzerinde ise şurup tercih ediyoruz.

Çocuk bir yaş altında ise ateşi 37.5 üzerinde ise ve 3 günü aşmışsa ve ateşin bariz bir nedeni yok ise mutlaka araştırması gerekebilir. Kan ya da idrar testi yapılarak araştırılabilir. Çocuk 6 aylıktan ufak ise ve bu ateş 39.5’i geçmişse gerekirse hastahaneye yatırılarak takip edilmesi gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in