Çocuklarda sorumluluk bilinci nasıl gelişir


 

Özgül PiyadePsikolog ve Aile Danışmanı Özgül Piyade, çocuklarda sorumluluk bilincinin aşılanması hakkında bilgiler verdi.

Sorumluluk kişinin yaşına ve konumuna göre yapması gereken görevlerdir ve asla yük değildir. Kişinin yaşı ve konumuna göre görevleri yaparken yetersiz olması ona bu sorumluluğu yük olarak ortaya çıkartıyor. Aslında sorumluluk kişiyi yeterli kılan onu hayatta insan olma özelliğini ortaya koyan işe yarar ve başkaları üzerinde faydalı olmasını sağlayın veya hayatın her döneminde yapması gerekenleri yapması gerekirken eğer kişi sorumluluğunu yerine getirmesi konusunda sıkıntı çekiyorsa ona verilen görevi kaçıyorsa o kişinin o görevleri yaparak yaşta ve konumda olmasına rağmen yapmıyorsa orada bir güçsüzlükten söz edebiliriz.

Çocuğa sorumluluk vermede anne baba davranışlar çok önemli

Bir insanın yetişkin olduğunda onun hayata hazır olması gerekiyor. 30 yaşındaki bir insanın mesleki anlamda yeterliliği, para kazanma, duygularını ifade etme, sosyal ilişkilerde başarı gibi bir çok noktalarda yeterli olması gerekiyor.

Anne babalar çocuklarla beraber onlara sorumlulukları gerektiren noktaları küçük küçük verdiklerinde kendileri de sorumluluk yerine getiren bireyler ise sanki çocuklar anne babadan görerek ve sözleri dikkate alarak bu sorumlulukları kendileri gibi yerine getireceğini düşünüyorlar, bunun eğitimsel bir süreç olduğunu düşünmüyorlar.

Anne babalar biraz boyu uzadıktan sonra ya da onların kafasındaki bir ölçüt olduktan sonra okula gönderirler, resmi bir yaş olmasa belki 15 yaşında çocuğunu kendinden ayırıp okula gönderme konusunda rahat olabilirler. Çocuklara sorumluluk bilincini verebilmek için anne ve babanın kendi hayatında da bilinci verebilme konusunda ebeveynler kendi sorumluluklarını önce kendi yapması lazım.

Tarihi bir cami olduğu düşünün onun üzerine çocuk yazıyorsa belki o çocuk okulda en yüksek puan alıyordur, belki erken yatıyordur, burada o sorumluluk bilincini almadıysa o çocuk öyle yapabilir.Çocukları sadece okulda başarılı olmak için

yetiştirirsek, diğer sorumlulukları çok daraltmamak lazım. Çok daralttığımız için çocuklar bireysel kavram haline geldiler.

Sorumluluk sahibi çocukların kazançları

Üzerimize düşen görevlerin içerisine kendimizi düşünmek ile beraber yaşadığımız çevreyi de katmak hayata farklı baktığınızı gösterir. Nasıl olurda kendi sofranızda düşünürsünüz de Afrika’da ki sofrayı düşünemezsiniz. Sorumluluk dediğimiz şey kişinin ahlaki yapısı ile ahlaken neleri yapması gerekir neleri yapmamsı gerekir. Ahlaken kimseye vermeyen dediğimizde bugün evindeki eşya zarar vermez yarın Amerika’ya gittiğinde oteldeki eşya zarar vermez.

Sorumluluk bilincinde olan bir insan sabahları 8’de okula gitmek istiyorsa okul vaktinde hiç bir gecikme yaşamasını istiyor ve ona göre yetiştirirsek ilk önce okula zamanında gider daha sonra iş yerine zamanında gider ve vakti doğru kullanan bir birey olur. Genişleyen bir sorumluluk noktası ortaya gelir ve çocuk hayatının her alanına küçükken aldığı sorumluluğu yayar. Dar dairen başlar ve genişler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in