Çocuklarda Özgüven Nasıl Sağlanır


zafer akıncıDr. Zafer Akıncı, çocuklarda özgüven nasıl olmalı ve öz saygı nasıl sağlanır sorularını cevapladı.

 

Özgüven karşıyı hor görme, kendini büyük görme değildir

 

Çocuk kendi ailesine ve öğretmenine her türlü sözle söylüyor, ailesine soruyorum; siz mutlu musunuz? bu durumdan, hocam çocuğum özgüvenli diyorlar. Özgüven edepsizlik karşıyı hor görme kendini olduğundan büyük görme değil ki.

Gereksiz özgüvenin başına iş açtığı kadar kimsenin başına iş açmaz. Bazı erkekler var gereksiz özgüven içerisinde, adam yapamayacağı halde iş kurmuş iş yapmış milyarlarca borcu var. Batmış bitmiş adam ailesini de peşinde sürüklemiş. Tek sorunu adamın fazla özgüven. Hocam yaparız hallederiz diyor, çocukken başlıyor bu gereksiz özgüven aşılaması. Bizim ailelerimiz çocuklara ya olduğundan fazla değer veriyorlar, hocam biz yaşayamadık o yaşasın diyorlar. Ya da hiç vermiyor biz çektik o da çeksin diyorlar.

Özgüven deneyi

özgüvem

Robert Rozinhol Amerika’da bir çalışma yapmış çok inanılmaz bir çalışma, 400 tane çocuğun 200’ine sizin zekanız bu kadar değil siz daha zekisiniz dedi, bunu dedi ama kendi demedi öğretmenlerine dedirtti. Diğer 200 çocuğa ise bir şey demedi. 6 ay içerisinde zekanız daha yüksek denilen öğrencilerin başarısı otomatik olarak arttı ve zeka testi puanlarında da bir artış görüldü.

 

Özgüven; sizin bir şeyi yapıp yapamayacağınızı belirler.

Aileler çocuklarını desteklemeli

Cocuklarda-Arkadas-Secimi

Dayısına çekmiş bir şey olmaz bu çocuktan derseniz bu çocuktan hiç bir şey olmayacak. Böyle inandırdığı için ve defalarca söyleyerek çocuğa bir şey olmayacağına inandırır. Aileler çocuğun güzel taraflarını kendi taraflarına çektiklerini söylerler. Sevmediği özellikleri ise hep karşı tarafın ailesine çektiğini söylerler.

Aileler çocuğunuzun salak ve gerizekalı olduğuna iddia ederseniz çocuk kendini böyle hisseder ve buna inanır.

Özgüven, bir kişinin kendi içerisinde kendisinin ne değer gösterdiğinin bilme halidir. Özgüven de özsaygı, özdeğer, özyeterlilik var ise özgüvenlisiniz bunların hepsi birbirini tamamlıyor. Bir tane eksik ise olmaz.

Özsaygı; haysiyet onur şereftir. Bir çocukta özsaygı yok ise o çocuktan her şey beklenir. Özgüvenin kalbi özsaygıdır.

Özdeğer; bir kişinin kendini değerli hissetmesidir. Genelde bizim dışımızı seviyorlar içimizi sevmiyorlar. Kişilere her şeye rağmen sevmektir özdeğer.

İlgili>>  Özgüven Eksikliği ve Çözüm Yolları

Özyeterlilik; işe yararlık bir çocuk ailenin ne işine yarar sorusuna cevaptır. Çocuklara yük duygusunu vermek çocuğu mahvediyor.


ibrahim bilgen

Çocuklarımızı yetiştirirken yeteri kadar bilinçli miyiz?

Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen, kaliteli çocuk yetiştirmek için tiyolar verdi.

Kendi yaşayamadığımız çocukluğu kendi çocuğumuza dikte ediyoruz

İçimizde bir çocuk modu vardır. Çocuk modları 5 -6 tanedir, incinmiş çocuk, kırılmış çocuk, sevinçli çocuk, kırılgan çocuk biz içimizde bunlarla yaşarız. Sanki beynimizin içerisinden bir çocuk konuşur. Bu şekilde beynimizin içerisinde konuşan çocukluğumuzdaki anne babamız. Bu acıyı çektiğimiz çocuk ben çocuğumu asla böyle yetiştirmem diyor. Ama bir gün olacak beynimizin içindeki kötü şeyler çıkacak diyoruz. Biz kendi çocukluğumuzun acısını kendi çocuğumuz üzerinden çıkartmaya çalışıyoruz. Bu restarasyon çocuğun kendisini çocuk olarak hissetmiyor. Bunu düzeltmek için çocuğunuzu özgürlüklerle donatmanız yanlış.

Cinsiyet ayrımcılığını nasıl yaparız

Bana gelen bir kız çocukta, erkeklerden değilde kızlardan hoşlandığını gördük, bunun altına baktığımızda hayat hikayesi ortaya çıkıyor. Anne babaların cinsiyet ayrı mı da kendi çocukluğundan itibaren kendilerine verdiği cinsiyet öneminin sonucudur. Kader ayrı bir şey, her şeyi yapamayız. Anne babanın yetiştirici cinsiyet ile bağlantılı. Çocuklarda 1.5 yaşında cinsel çekirdek oluşur ve 2.5 yaşında cinsiyet algısı oturur.

Bir kız çocuğu silahla oynuyorsa, eğer evde varsa özendiği için oynayabilir. Ama evde erkek çocuk olmadığı halde erkeksi davranışlar sergiliyorsa orada bir soru işareti olabilir. Bir kız çocuğu bebeklerle oynuyor daha kibar davranıyorsa o kızın babası genelde evden uzaktır ve o kız komşularıyla, teyzeleriyle büyümüştür. Çocuk kadınların içerisindeyse o zaman feminen daha cinsel kimlik sapmaları ortaya çıkıyor. 1.5 – 2.5 yaşları çocukların cinsel ayrımcılık için çok önemli yaşlar.

Kardeşler yetiştirirken nasıl adil davranılır

Eğer sen hayat olarak herkese adil davranmayı bildiysen çocuk ile ilişkin güzelse çocuk bunu zaten görür. Çocuk ile aradaki köprüyü iyi kurduysan köprüde çocuğa güzel bilgileri verebilirsin.

Çocukluktan itibaren güvensiz, pasif olan çocuk anlaşılabilir ama çocuk bir davranışından dolayı sosyal çevrede problem yaşanıyorsa tedavi getirebilir. Çocukken olan problemleri önceden görmek çok önemli. Herkesin bir yapısı var ama bu yapı huy diyerek geçilen seneler var çocuğu iyi incelemek ve gerektiğinde tedavi etmek herkes için iyi olacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç