Çocuklarda özgüven nasıl sağlanır


zafer akıncıDr. Zafer Akıncı, çocuklarda özgüven nasıl olmalı ve öz saygı nasıl sağlanır sorularını cevapladı.

 

Özgüven karşıyı hor görme kendini büyük görme değildir

çocuk

Çocuklar daha çok terbiyesizler, öğretmenine aileye her türlü laf söylüyorlar, aileye diyorum, siz mutlumusun bu durumdan, hocam çocuğum özgüvenli diyorlar. Özgüven edepsizlik karşıyı hor görme kendini olduğundan büyük görme değil ki.

Şu an çocuklara dikkat edin meydan okuyor çocuk sana ailenin hoşuna gidiyor. Hocam böyle güzel diyor kendini ezdirmez diyor, yarın seni ezecek. Zannediyor musun bu çocuk böyle duracak.

Gereksiz özgüvenin başına iş açtığı kadar kimsenin başına iş açmaz. Bazı erkekler var gereksiz özgüven içerisinde, adam yapamayacağı halde iş kurmuş iş yapmış milyarlarca borcu var adamın. Batmış bitmiş adam ailesini de peşinde sürüklemiş. Tek sorunu adamın fazla özgüven. Hocam yaparız hallederiz diyor, çocukken başlıyor bu gereksiz özgüven aşılaması. Bizim ailelerimiz çocuklara ya olduğundan fazla değer veriyorlar, hocam biz yaşayamadık o yaşasın diyorlar. Ya da hiç vermiyor biz çektik o da çeksin diyorlar.

Özgüven deneyi

özgüvem

Robert Rozinhol Amerika’da bir çalışma yapmış çok inanılmaz bir çalışma,400 tane çocuğun 200’ne sizin zekanız bu kadar değil siz daha zekisiniz dedi bunu dedi ama kendi demedi öğretmenlerine dedirtti. Diğer 200 çocuğa ise bir şey demedi. 6 ay içerisinde zekanız daha yükse denilen öğrencilerin başarısı otomatik olarak arttı ve zeka testi puanlarında da bir artış görüldü.

Özgüven var ya sizin bir şeyi yapıp yapamayacağınızı belirler.

Aileler çocuklarını desteklemeli

Cocuklarda-Arkadas-Secimi

Dayısına çekmiş bir şey olmaz bu çocuktan derseniz bu çocuktan hiç bir şey olmayacak. Böyle inandırdığı için ve defalarca söyleyerek çocuğa bir şey olmayacağına inandırır. Aileler çocuğun güzel taraflarını kendi taraflarına çektiklerini söylerler. Sevmediği özellikleri ise hep karşı tarafın ailesine çektiğini söylerler.

Aileler çocuğunuzun salak ve gerizekalı olduğuna iddia ederseniz çocuk kendini böyle hisseder ve buna inanır.

Özgüven, bir kişinin kendi içerisinde kendisinin ne değer gösterdiğinin bilme halidir. Özgüven de özsaygı, özdeğer, özyeterlilik var ise özgüvenlisiniz bunların hepsi birbirini tamamlıyor. Bir tane eksik ise olmaz. Özsayı; haysiyet onur şereftir. Bir çocukta özsaygı yok ise o çocuktan her şey beklenir. Özgüvenin kalbi özsaygıdır. Özdeğer; bir adamın kendini değerli hissetmesidir. Genelde bizim dışımızı seviyorlar içimizi sevmiyorlar. Kişilere her şeye rağmen sevmektir özdeğer. Özyeterlilik; işe yararlık bir çocuk ailenin ne işine yarar sorusuna cevaptır. Çocuklara yük duygusunu vermek çocuğu mahvediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in