Çocuklarda Obezite Nedenleri ve Tedavisi


Obezite bir sağlık problemidir ve giderek dünyaya hakim olan bir problemdir. Sadece estetik bir sorun değildir. Beraberinde bir çok hastalığı getirebiliyor. İlk önce psikososyal sorunlar ortaya çıkıyor ama önemli olan kişinin sağlık açısından korunmasıdır.

Obezitenin derecesi arttıkça başlıca insülin direnci ve tip2 diyabet ile bir risk karşımıza çıkıyoruz. Eskiden çocuklarda insülin eksikliğine bağlı tip1 diyabet görürken son yıllarda obezitenin arması ile birlikte tip2 diyabet daha fazla gözükmektedir. 10 yaşından sonra obez çocuklarda tip2 diyabet daha sık rastlanmaktadır.

Çocuklarda hipertansiyonda bozulma ve beraberinde erken yaşlarda ortaya çıkan damar sertliğinin kökeni çocukluk çağındaki obezite ile birlikte başlayabiliyor. Yetişkinlikte görülen metabolik sendrom denilen tablonun temeli çocukluk döneminden başlamaktadır.

Çocuk baş ağrısı ve enerjisiz kalkıyorsa şişman olduğundan nefesini tam alamıyor uykuları bölünüyor o yüzden çocuk yorgun kalkıyor. Düzensiz uyku aynı zamanda çocuğun büyümesini de etkileyebilir.

Obezite hormonları tetikliyor

Genç kızlarda yumurtalık kisleri ile birlikte adet düzensizliği ve tüylenme ile birlikte sorunlar çıkmaktadır. Son yıllarda kızlarda obezite ile artması ile birlikte ergenlik sorunu da çıkmaktadır. Vücut yağ oranı arttıkça, beden biyolojik gelişim daha önce gittikçe hormonal sistem erken aktifleştiriyor, erken tüylenme, erken meme gelişimi, erken adet gibi bir takım sorunlar oluşmakta. Erkeklerde bir takım hormonal problemler obeziteye eşlik edebiliyor.

Obeziteyi engellemek için anne babalar ne yapmalı?

Sevgiyi ikram ile gösterme toplumsal olarak yaptığımı bir şey. Aslında bunu yaparak çocuklara zarar vermiş oluyoruz. Yaşına uygun bir beslenme, kalori tüketmelidirler.

İlgili>>  Ahlak ve Çocuk

Her yaşın gerekli büyüme ve gelişmesini sürdürebileceği ortalama kalori ihtiyacı vardır. Eğer siz çeşitli araçlar ile fast food tarzı gıdalar, içecekler olabilir ekstra yapılan her yeni kalori çocuğun doğal, olması gereken ihtiyacının ötesine gidecektir ve bu enerji harcanmadığı müddetçe yağ olarak depolanacaktır. Aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Obez çocuğunuz var ise ne yapılmalı?

Her obez çocuğu önce bir değerlendirme gerekiyor. Obezitenin nedeni nedir? hormonal problem var mı? bütün bunlar tarandıktan sonra sonuca varılmalıdır. Alım fazlalığı ve kullanım azlığına bağlı bir kullanım ise o zaman yaşam tarzı değişikliği esastır. Yaşam tarzı değişikliği için ailecek bir ekip çalışması gerekiyor. doktor, diyetisyen, psikiyatrist ve aile birlikte çalışması gerekiyor. Çünkü bu bir davranışsal da bir problemdir. Aynı zamanda yeme davranış bozukluğudur.

Ailenin motivasyonu üst düzeyde tutması ve hep birlikte hareket etmesi önemlidir. Birlikte davranması mutfak düzenini ona göre değiştirme çok önemli. Hareket ve egzersiz konsunda ailenin çocuk ile birlikte hareket etmesi çocuğu buna yönlendirmesi şarttır.

Obez çocuk sağlıksızlık ile ilgili bir risk taşır. O yüzden sağlık problemi olduğu için çocuklarımızı sağlıklı bir yetişkin bir birey olarak yetiştirmek istiyorsak doğru beslemeliyiz. Onu daha çok harekete yönlendirmeliyiz, motive etmeliyiz. Kilo veremeyen ergenlik yaşındaki çocukların mutlaka desteklenmesi onların morallerinin bozulmaması çok çok önemli. Hep birlikte aile doktor ve beslenme uzmanı ile birlikte iyi bir iş birliği ile bu işi götürmelidirler.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç