Çocuklarda kaygı bozuklukları


 

tanju sürmeliNöroloji ve Psikiyatri Uzmanı Dr.Tanju Sürmeli çocukların korku ve kaygı bozuklukları hakkında bilgi verdi.

Çocuklardaki kaygı ver korkunun oluşması o an baş edemeyeceği bir duyguya kapılıp oradan kaçma isteği ya da herhangi bir şeyin ona zarar vereceğini hissetmesi ve sonra bu kayda geçtikten sonra tekrar yaşayacağım hissi. Çocuklar bazı hayvanlardan, terk edilmekten, yalnız kalmaktan korkabiliyorlar.

İnsanlık başladığından beridir beynimizin dizaynında yabancı gördüğümüz şeylerden kaçma olarak programlanmış. İlk insanlar dinazorlardan kaçmış ki yaşamlarını devam edeceksin bu hissi doğuştan beri insanda var. İnsanın genelde hiç korkmaması yarın tehlikeli bir durumda kaçmamasını ve oradan da zarar görmesini sağlar. Evrensel olarak geçer yılan korkusu nesilden nesile geçtiği bilimsel olarak kanıtlandı. Çocuk koşarken köpek olduğunda anne yüksek sesle bağırıyorsa o sesle oluşan korku çocukta o ses ve köpeğin görüntüsünü çocuk kaydediyor ve o çocuk bir daha o görüntü gördüğü her şeyden korkuyor.

İlgili>>  Heykeller ve çocuklar

Korku merkezinin bir şekilde aktif halde bizi uyarması lazım, yoldan karşı karşıya geçerken sağa sola bakmak korku merkezini uyarması normal. Hayvanlardan korkan çocuklar kendiliğinden olduğu gibi aileden alınan kaygı bozuklukları çocuğa da geçiyor.

Bazıları fareden, kertenkeleden korkabilir bundan korkan kişiler çocuklarını da bundan korkmalarını sağlıyorlar.

Korku bebeklikten çıkıp çocukluk döneminde daha çok görülüyor. Eğer çocuk korktuğu zaman babasına güveniyorsa telefonla babası aranabilir ve sakinleştirilebilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç