Çocuklarda gastrit ve tedavisi


 

 

Çocuklarda gastrit özellikle çocukluk çağında ve her döneminde karın ağrısı ve özellikle kronik karın ağrısı, yani üç aydan daha uzun süren karın ağrısı çekmesidir. Bu durumlarda çocukluk çağının her yaş gurubunda gastrit düşünülmelidir.

Çocuklarda gastrit özellikle mikrobik gastrit, mide mikrobunun neden olduğu mikrobik gastritler çocuklarda daha sık görülmektedir. Diğer nedenlerin ekarte edildiği karın ağrılarında mutlaka mide ile ilgili gastrit olup olmayacağı, mikrobik olup olmayacağı akla getirilmelidir ve gastrit açısından hastalar endoskopik olarak incelenmelidir.

Böyle durumlarda endeskopinin faydası, gerçekten gastrit olup olmadığı yüzde yüz belli olur ve bu gastritin mikrobik olup olmadığı ortaya çıkar. Böylece doğru tanı ve doğru tedavi olmaktadır. Gastrit bir sindirim sistemi hastalığı olmasından dolayı direk olarak çocukların beslenmelerini etkiler. Örneğin karı ağrısı şişkinlik, gaz, bulantı, kusma gibi bulgular çocuklarda ciddi bir beslenmede azalmasına neden olur. Çocukların dolaylı olarak büyüme ve gelişmesine etki eder. Gastrit sadece erişkin hastalığı değildir, çocukluk çağının her yaş gurubunda özellikle büyük çocuklarda sık görülür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in