Çocuklarda Gastrit Belirtileri Ve Tedavisi


Çocuklarda gastrit özellikle çocukluk çağında ve her döneminde karın ağrısı ve özellikle kronik karın ağrısı, yani üç aydan daha uzun süren karın ağrısı çekmesidir. Bu durumlarda çocukluk çağının her yaş gurubunda gastrit düşünülmelidir.

Çocuklardaki strese karşı hassasiyet de mide hastalıklarında rol oynar. Özellikle okula başladıktan sonra ders kaygısı taşıyan çocuklarda mide şikayetleri görülmekte hem stres hem de yanlış beslenme bir araya gelinde çocukta mide problemleri artmaktadır.

Çocuklarda Gastrit Belirtileri

Genel belirtiler bulantı, iştahsızlık, tekrarlayan karın ağrısıdır. Karın ağrısı yemeklerden sonra artar, yanma şeklindedir. Gece uyandırabilir. Karın ağrısı yemekle arttığı için iştahsızlığa neden olur. Eskiden bu şekilde karın ağrısı olan çocukların, yemek yememek ve ilgi çekmek için karınlarının ağrıdığını söyledikleri düşünülürdü. Ancak çocuklara da endoskopi yapılmaya başlanmasıyla karın ağrısı olan bazı çocuklarda da mide hastalıkları saptanmaya başlandı.

Gastrit (Ülser) Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik gastrit tanısı almış bir çocuk  ‘’üçlü tedavi’’ denilen bir yöntem ile. 1-2 hafta süren tedavi yöntemiyle çocukların büyük bir kısmını (%90dan fazlasında) iyileştiriyor ya da helikobakter piloriyi ortadan kaldırabiliyor. Bu üçlü tedavinin iki bacağını antibiyotik tedavisi oluşturuyor. Diğer 3. bacak tedavisini ise proton pompası inhibitörü ya da asit baskılayıcı ilaç dediğimiz ilaçlardan oluşuyor. İkili antibiyotik tedavisinde uyguladığımız antibiyotikler genelde birçok ilaca etkin derecede etki edebilen ağızdan alınabilen ilaçlar. Süresi ise klasik olarak 1-2 hafta. En az 1 hafta bu ilaçları kullanmadan tedaviyi kesmemek gerekiyor.

İlgili>>  Helikobakter Pilori Nedir?

İkinci belki de en önemli nokta ise çocuklarda hastalığın tekrarlamaması için anne, baba, ebeveynler, diğer aile büyükleri yada kardeşlerin mutlaka bir gastroenteroloji merkezine başvurarak tedavi edilmesi gerekliliği. Çünkü bu aile yakınları tedavi edilmediği taktirde aynı kaynaktan çocuğun yeniden aynı mikropları alarak hastalığının tekrarlaması mümkün. Onun için çocuklarda enfeksiyonun tekrarından çok enfeksiyonun yeniden alınmasından söz etmek daha doğru. Bu amaçla şikayeti olan aile bireyleri için kesinlikle aile taraması yaparak bunu açıkta bırakmamak ve tedaviyle sonlandırmak gerekiyor.

Çocuklarda gastrit özellikle mikrobik gastrit, mide mikrobunun neden olduğu mikrobik gastritler çocuklarda daha sık görülmektedir. Diğer nedenlerin ekarte edildiği karın ağrılarında mutlaka mide ile ilgili gastrit olup olmayacağı, mikrobik olup olmayacağı akla getirilmelidir ve gastrit açısından hastalar endoskopik olarak incelenmelidir.

Böyle durumlarda endeskopinin faydası, gerçekten gastrit olup olmadığı yüzde yüz belli olur ve bu gastritin mikrobik olup olmadığı ortaya çıkar. Böylece doğru tanı ve doğru tedavi olmaktadır. Gastrit bir sindirim sistemi hastalığı olmasından dolayı direk olarak çocukların beslenmelerini etkiler. Örneğin karı ağrısı şişkinlik, gaz, bulantı, kusma gibi bulgular çocuklarda ciddi bir beslenmede azalmasına neden olur. Çocukların dolaylı olarak büyüme ve gelişmesine etki eder. Gastrit sadece erişkin hastalığı değildir, çocukluk çağının her yaş gurubunda özellikle büyük çocuklarda sık görülür.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç